Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na Husband Hill na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Tento marťanský pohled je jen malá část pokusu o dosud vůbec největší panoramatický pohled na Marsu. Pořizování rozsáhlé mozaiky během na energii chudé zimy na jižní polokouli Marsu rover Spirit plně zaměstnává. Během zimy Spirit zůstává na svahu kopce McCool Hill, aby udržoval svoje sluneční panely namířené ke Slunci. Panoráma má nyní již přes 800 expozic, velice málo digitální komprese a během měsíce by mělo být kompletní. Na pohledu je vidět kopec Husband Hill, na který Spirit šplhal minulý rok. Pečlivá prohlídka snímku nahoře ukazuje stopy, které křižují od středu do prava.

Štítky: Mars, Panorama, Husband Hill


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »