Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eliptická galaxie Centaurus A z CFHT

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Proč je pekuliární galaxie Centaurus A tak zaprášená? Cen A se vyznačuje prachovými pásy, které probíhají přes galaktický střed. Tyto prachové pásy jsou tak tlusté, že ve viditelném světle zcela zakrývají galaktický střed. To je zvláště neobvyklé, jelikož rudé hvězdy v Cen A a oblý tvar jsou charakteristické pro obří eliptické galaxie, což je typ galaxií chudý na tmavý prach. Galaxie Cen A, též známá jako NGC 5128, je také neobvyklá ve srovnání s průměrnou eliptickou galaxií, jelikož obsahuje vyšší poměr mladých modrých hvězd a je velice silným zdrojem radiové emise. Důkazy naznačují, že Cen A je nejspíše výsledkem srážky dvou normálních galaxií. V průběhu srážky vzniklo mnoho mladých hvězd, ale podrobnosti vzniku neobvyklých prachových pásů u Cen A jsou stále předmětem výzkumu. Cen A leží ve vzdálenosti jenom 13 miliónů světelných let, což ji činí nejbližší aktivní galaxií. Cen A na snímku nahoře má 60 000 světelných let a lze ji spatřit už triedrem v souhvězdí Kentaura (Centaurus).

Štítky: Cen A, Elliptical galaxy, Dust lane


25. vesmírný týden 2026

25. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 6. do 21. 6. 2026. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a setká se s Merkurem a Venuší. Pomalu klesá k obzoru Jupiter. Ráno je vidět Saturn a kometa 10P/Tempel 2. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Možná se objeví noční svítící oblaka. Český astronaut Aleš Svoboda obsadí roli pilota lodi Crew Dragon, která by měla letět k ISS v roce 2027. NASA oznámila složení posádky mise Artemis III, je tam i Evropan Luca Parmitano. Před 50 lety byla na oběžnou dráhu kolem Marsu navedena sonda Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nový Měsíc

17 hod. 20 min. starý Měsíc.

Další informace »