Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eliptická galaxie Centaurus A z CFHT

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Proč je pekuliární galaxie Centaurus A tak zaprášená? Cen A se vyznačuje prachovými pásy, které probíhají přes galaktický střed. Tyto prachové pásy jsou tak tlusté, že ve viditelném světle zcela zakrývají galaktický střed. To je zvláště neobvyklé, jelikož rudé hvězdy v Cen A a oblý tvar jsou charakteristické pro obří eliptické galaxie, což je typ galaxií chudý na tmavý prach. Galaxie Cen A, též známá jako NGC 5128, je také neobvyklá ve srovnání s průměrnou eliptickou galaxií, jelikož obsahuje vyšší poměr mladých modrých hvězd a je velice silným zdrojem radiové emise. Důkazy naznačují, že Cen A je nejspíše výsledkem srážky dvou normálních galaxií. V průběhu srážky vzniklo mnoho mladých hvězd, ale podrobnosti vzniku neobvyklých prachových pásů u Cen A jsou stále předmětem výzkumu. Cen A leží ve vzdálenosti jenom 13 miliónů světelných let, což ji činí nejbližší aktivní galaxií. Cen A na snímku nahoře má 60 000 světelných let a lze ji spatřit už triedrem v souhvězdí Kentaura (Centaurus).

Štítky: Cen A, Elliptical galaxy, Dust lane


10. vesmírný týden 2021

10. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 3. do 14. 3. 2021. Měsíc je ve fázi mezi poslední čtvrtí a novem. Večer je dobře vidět jasný Mars a níže nad jihozápadem i Uran. Planetka Vesta dosahuje maximálního jasu a najdeme ji v zadní části Lva. Večer se vysoko k Plejádám táhne šikmý kužel zvířetníkového světla. Perseverance na Marsu ujela již téměř sto metrů. Desátý prototyp Starship po letu do výšky 10 km tvrději dosedl a konečně zůstal stát, aby po několika minutách explodoval. Před 35 lety prozkoumalo několik sond zblízka Halleyovu kometu a před 240 lety objevil William Herschel planetu Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »