Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tornádo a duha nad Kansasem

Uznání a copyright: Eric Nguyen (Oklahoma U.), www.mesoscale.ws

Tato scéna by se dala považovat za poklidnou, pokud by tam ovšem nebylo tornádo. Toto nadějné tornádo vyfotografoval v červnu minulého roku v Kansasu pronásledovatel bouřek Eric Nguyen v trochu jiném světle, ve světle duhy. Na snímku nahoře sestupuje z tmavého bouřkového mraku bílý tornádový mrak. Jasným kouskem oblohy vlevo vykukuje Slunce a osvětluje některé budovy v popředí. Sluneční světlo se odráží od dešťových kapek za vzniku duhy. Shodou okolností se zdá, že tornádo končí zrovna nad duhou. Čáry na snímku jsou kroupy unášené velice vířícím větrem. Každý rok se na Zemi vyskytne více jak 1000 tornád, což je nejničivější známý druh bouře, mnoho z nich v aleji tornád. Pokud spatříte za jízdy tornádo, tak nezkoušejte ujet: bezpečně zaparkujte a běžte do bouřkového krytu nebo se skrčte pod schody ve sklepě.

Štítky: Rainbow, Tornado, Kansas


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »