Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tornádo a duha nad Kansasem

Uznání a copyright: Eric Nguyen (Oklahoma U.), www.mesoscale.ws

Tato scéna by se dala považovat za poklidnou, pokud by tam ovšem nebylo tornádo. Toto nadějné tornádo vyfotografoval v červnu minulého roku v Kansasu pronásledovatel bouřek Eric Nguyen v trochu jiném světle, ve světle duhy. Na snímku nahoře sestupuje z tmavého bouřkového mraku bílý tornádový mrak. Jasným kouskem oblohy vlevo vykukuje Slunce a osvětluje některé budovy v popředí. Sluneční světlo se odráží od dešťových kapek za vzniku duhy. Shodou okolností se zdá, že tornádo končí zrovna nad duhou. Čáry na snímku jsou kroupy unášené velice vířícím větrem. Každý rok se na Zemi vyskytne více jak 1000 tornád, což je nejničivější známý druh bouře, mnoho z nich v aleji tornád. Pokud spatříte za jízdy tornádo, tak nezkoušejte ujet: bezpečně zaparkujte a běžte do bouřkového krytu nebo se skrčte pod schody ve sklepě.

Štítky: Rainbow, Tornado, Kansas


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »