Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční duha s plachetnicemi

Uznání a copyright: Matt BenDaniel

Už jste někdy viděli měsíční duhu? Stejně jako je běžná duha osvícena Sluncem, tak je měsíční duha osvícena Měsícem. Jelikož je ale Slunce mnohem jasnější než Měsíc, tak jsou duhy působené slunečním světlem mnohem jasnější a běžněji pozorované než duhy měsíční. Na snímku nahoře se rozpíná měsíční duha nad zátokou Salt Pond Bay v St. John na Panenských ostrovech. Vlevo jsou vidět plachetnice. K zachycení měsíční duhy bylo zapotřebí třicetisekundové expozice a snímek tak vypadá, jako kdyby byl pořízen ve dne. Jelikož je samotné měsíční světlo odraženým světlem slunečním, tak jsou barvy skoro stejné. Jak duha tak i měsíční duha vzniká lámáním světla v malých kapičkách vody, typicky z nedalekého deště. Každá dešťová kapka působí jako miniaturní hranol a dohromady vytváří spektrum viditelných barev.

Štítky: Moonbow, Rainbow


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »