Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa C 2001 A2 (LINEAR)

Uznání a copyright: Wil Milan

Kometa C/2001 A2 (LINEAR) překročila nebeský rovník a směřuje k severu. Tento prvotní kus sluneční soustavy na odletové dráze je ještě pořád viditelný pouhým okem a lze jej nyní spatřit na severní polokoouli, kde se pohybuje souhvězdím Ryb (Pisces). Tento snímek komety je kombinací 33 jednominutových expozic učiněných 30.června malým dalekohledem s digitální kamerou v centrální Arizoně v USA. Kompozitní snímek odhaluje slabé podrobnosti kometárního ohonu o němž se uvádí, že dosáhl několika stupňů a tak je i mimo zhruba dvoustupňového zorného pole kamery. Blízké kombinované expozice byly pointovány na kometu, takže se hvězdy v pozadí jeví jako stopy. Dvě expozice na konci byly vynechány a tak jsou stopy hvězdy ukončené tečkami. Výsledkem je, že závěrečné tečky ukazují obrazce hvězd na pozadí.

Štítky: Kometa, Stopy hvězd, C/2001 A2


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »