Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlé depozity ukazují na tekoucí vodu na Marsu

Uznání: Mars Global Surveyor

Co vytváří světlé depozity na Marsu? Je docela možné, že voda! Snímky z některých míst středních šířek na Marsu pořízené za několik let, ale zveřejněné teprve minulý týden ukázaly neočekávané nové světlé depozity tam, kde předtím žádné nebyly. Jeden takový jasný případ je vidět nahoře, kde je stejný kráter na Marsu na fotografii ze srpna 1999 a zase ze září 2005. Neobvyklý depozit je vidět jen na novější fotografii. Zřetelné přítoky u spodu podporují slibou hypotézu, že ze stěny kráteru vytryskla voda, tekla dolů do kráteru a brzy se vypařila do řídké marťanské atmosféry. Ačkoliv se o vodním ledu u marťanských pólů vědělo po léta, tak volně tekoucí povrchová voda jako je tato, se ve středních šířkách Marsu nečekala. Pokud se vše potvrdí, tak by takové prameny vody mohli činit Mars pohostinnější k životu a pro návštěvy lidí více, než se předtím myslelo.

Štítky: Mars, Voda, Light deposit


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »