Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlé depozity ukazují na tekoucí vodu na Marsu

Uznání: Mars Global Surveyor

Co vytváří světlé depozity na Marsu? Je docela možné, že voda! Snímky z některých míst středních šířek na Marsu pořízené za několik let, ale zveřejněné teprve minulý týden ukázaly neočekávané nové světlé depozity tam, kde předtím žádné nebyly. Jeden takový jasný případ je vidět nahoře, kde je stejný kráter na Marsu na fotografii ze srpna 1999 a zase ze září 2005. Neobvyklý depozit je vidět jen na novější fotografii. Zřetelné přítoky u spodu podporují slibou hypotézu, že ze stěny kráteru vytryskla voda, tekla dolů do kráteru a brzy se vypařila do řídké marťanské atmosféry. Ačkoliv se o vodním ledu u marťanských pólů vědělo po léta, tak volně tekoucí povrchová voda jako je tato, se ve středních šířkách Marsu nečekala. Pokud se vše potvrdí, tak by takové prameny vody mohli činit Mars pohostinnější k životu a pro návštěvy lidí více, než se předtím myslelo.

Štítky: Mars, Voda, Light deposit


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »