Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlé depozity ukazují na tekoucí vodu na Marsu

Uznání: Mars Global Surveyor

Co vytváří světlé depozity na Marsu? Je docela možné, že voda! Snímky z některých míst středních šířek na Marsu pořízené za několik let, ale zveřejněné teprve minulý týden ukázaly neočekávané nové světlé depozity tam, kde předtím žádné nebyly. Jeden takový jasný případ je vidět nahoře, kde je stejný kráter na Marsu na fotografii ze srpna 1999 a zase ze září 2005. Neobvyklý depozit je vidět jen na novější fotografii. Zřetelné přítoky u spodu podporují slibou hypotézu, že ze stěny kráteru vytryskla voda, tekla dolů do kráteru a brzy se vypařila do řídké marťanské atmosféry. Ačkoliv se o vodním ledu u marťanských pólů vědělo po léta, tak volně tekoucí povrchová voda jako je tato, se ve středních šířkách Marsu nečekala. Pokud se vše potvrdí, tak by takové prameny vody mohli činit Mars pohostinnější k životu a pro návštěvy lidí více, než se předtím myslelo.

Štítky: Mars, Voda, Light deposit


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »