Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká vlna cunami na Slunci

Uznání: NSO/AURA/NSF and USAF Research Laboratory

Cunami této velikosti na Zemi nenastává. Velké sluneční vzplanutí ze sluneční skvrny velikosti Země před týdnem vyvolalo rázovouo vlnu typu cunami, která byla mimořádná i pro Slunce. Snímek nahoře dalekohledem OSPAN (Optical Solar Patrol Network) v Novém Mexiku v USA zachytil vlnu cunami, jak se pohybuje ven z aktivní oblasti AR 10930. Výsledná rázová vlna, odborně známá jako Moretonova vlna, ve sluneční fotosféře stačovala a zahřívala plyn, především vodík, a tak způsobovala přechodnou jasnou zář. Snímek nahoře byl pořízen ve specifické červené barvě, kterou vyzařuje plynný vodík. Řádící cunami s sebou vzala některé aktivní filamenty na Slunci, i když se mnoho z nich později zase obnovilo. Sluneční cunami se šířila rychlostí skoro jeden milión kilometrů za hodinu a v minutách obkroužila celé Slunce.

Štítky: Slunce, Vzplanutí, Tsunami, Animated gif


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »