Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká vlna cunami na Slunci

Uznání: NSO/AURA/NSF and USAF Research Laboratory

Cunami této velikosti na Zemi nenastává. Velké sluneční vzplanutí ze sluneční skvrny velikosti Země před týdnem vyvolalo rázovouo vlnu typu cunami, která byla mimořádná i pro Slunce. Snímek nahoře dalekohledem OSPAN (Optical Solar Patrol Network) v Novém Mexiku v USA zachytil vlnu cunami, jak se pohybuje ven z aktivní oblasti AR 10930. Výsledná rázová vlna, odborně známá jako Moretonova vlna, ve sluneční fotosféře stačovala a zahřívala plyn, především vodík, a tak způsobovala přechodnou jasnou zář. Snímek nahoře byl pořízen ve specifické červené barvě, kterou vyzařuje plynný vodík. Řádící cunami s sebou vzala některé aktivní filamenty na Slunci, i když se mnoho z nich později zase obnovilo. Sluneční cunami se šířila rychlostí skoro jeden milión kilometrů za hodinu a v minutách obkroužila celé Slunce.

Štítky: Slunce, Vzplanutí, Tsunami, Animated gif


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »