Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hory na Titanu

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Infračervená kamera na palubě sondy Cassini zaznamenala při pohledu skrz hustou, zamlženou atmosféru největšího Saturnova měsíce tento obraz nejvyšších hor, které byly kdy vidět na Titanu. Mozaika ve falešných barvách s vysokým rozlišením byla pořízena při průletu koncem října a ukazuje pohoří dlouhé asi 150 kilometrů a vysoké asi 1,5 km, což se podobá pohoří Sierra Nevada na západě Spojených Států na planetě Zemi. Podél horských hřbetů leží jasné depozity, o kterých se předpokládá, že je to metanový sníh nebo jiný organický materiál. Ledové hory na Titanu pravděpodobně vznikly podobně jako hřbety uprostřed oceánů na Zemi, z materiálu vyvěrajícího na povrch, aby se zaplnily mezery vzniklé při pohybu povrchových tektonických desek od sebe.

Štítky: Infračervený, Titan, Hory, Radar


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »