Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hory na Titanu

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Infračervená kamera na palubě sondy Cassini zaznamenala při pohledu skrz hustou, zamlženou atmosféru největšího Saturnova měsíce tento obraz nejvyšších hor, které byly kdy vidět na Titanu. Mozaika ve falešných barvách s vysokým rozlišením byla pořízena při průletu koncem října a ukazuje pohoří dlouhé asi 150 kilometrů a vysoké asi 1,5 km, což se podobá pohoří Sierra Nevada na západě Spojených Států na planetě Zemi. Podél horských hřbetů leží jasné depozity, o kterých se předpokládá, že je to metanový sníh nebo jiný organický materiál. Ledové hory na Titanu pravděpodobně vznikly podobně jako hřbety uprostřed oceánů na Zemi, z materiálu vyvěrajícího na povrch, aby se zaplnily mezery vzniklé při pohybu povrchových tektonických desek od sebe.

Štítky: Infračervený, Titan, Hory, Radar


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »