Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hory na Titanu

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Infračervená kamera na palubě sondy Cassini zaznamenala při pohledu skrz hustou, zamlženou atmosféru největšího Saturnova měsíce tento obraz nejvyšších hor, které byly kdy vidět na Titanu. Mozaika ve falešných barvách s vysokým rozlišením byla pořízena při průletu koncem října a ukazuje pohoří dlouhé asi 150 kilometrů a vysoké asi 1,5 km, což se podobá pohoří Sierra Nevada na západě Spojených Států na planetě Zemi. Podél horských hřbetů leží jasné depozity, o kterých se předpokládá, že je to metanový sníh nebo jiný organický materiál. Ledové hory na Titanu pravděpodobně vznikly podobně jako hřbety uprostřed oceánů na Zemi, z materiálu vyvěrajícího na povrch, aby se zaplnily mezery vzniklé při pohybu povrchových tektonických desek od sebe.

Štítky: Infračervený, Titan, Hory, Radar


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »