Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hypotéza písečných plynových výtrysků na Marsu

Uznání a copyright ilustrace: Ron Miller (ASU)

Čím jsou na Marsu způsobovány sezónní tmavé skvrny? Každé jaro se u marťanských pólů objevují podivné tmavé skvrny a o pár měsíců později zase mizí. Tyto vějířovité skvrny typicky měří asi 50 metrů. Nedávná pozorování přístrojem THEMIS na palubě družice NASA Mars Odyssey, která nyní obíhá Mars zjistila, že skvrny jsou tak studené, jako led z oxidu uhličitého (CO2) pod nimi. Na základě této skutečnosti byla navržena nová hypotéza, kde jsou skrvny způsobovány explozivními výtrysky písku nasyceného CO2. Jak se na jaro póly začínají ohřívat, tak se zmrzlý CO2 na povrchu ztenčuje, děraví a začíná ventilovat vespod držený plynný CO2. Roztroušený tmavý písek by podle této hypotézy vysvětloval barvu skvrn, zatímco zmrzlý CO2 vespod by vysvětloval nízkou teplotu skvrn. Obrázek nahoře je umělecká představa, jaké by to bylo stát na Marsu a zažít takové obří plynové a prachové výtrysky.

Štítky: Mars, Sand jets, Dark spots


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »