Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Analema a Diův chrám v Olympii

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis

Analema je křivka ve tvaru osmičky, kterou obdržíte, pokud zaznamenáte polohy Slunce ve stejnou dobu každý den roku planety Země. Od 30. března 2003 do 30. března 2004 bylo na film pořízeno 47 jednotlivých expozic (plus jedna expozice popředí) a výsledek tento roční cyklus pohybu Slunce ilustruje. Popředí je pozoruhodné korintskými sloupy starověkého Diova chrámu v Olympii v Aténách v Řecku. Slunovraty jako je třeba ten, který zrovna nastal 22. prosince ve 00:22 UT, odpovídají spodku osmičky, neboli nejjižnějšímu výpadu Slunce na obloze. Ladnou křivku analemmy pak vytváří kombinace sklonu zemské osy a proměnné rychlosti pohybu Země.

Štítky: Slunce, Slunovrat, Analemma, Temple of olympian zeus


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »