Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled ze Stereo vpředu

Uznání: Stereo Project, NASA

Dne 22. prosince v 00:22 světového času dosáhlo Slunce na pozemské obloze svého nejjižnějšího bodu a tak označilo poslední změnu ročního období roku 2006. Oslavme slunovrat těmito snímky Slunce z extrémního ultrafialového dalekohledu na palubě kosmické sondy Stereo Ahead. Každý ze snímků ve falešných barvách, pořízený první den snímkování 4. prosince, zvýrazňuje emise atomů v různých teplotních režimech horní sluneční atmosféry: 2 milióny Kelvinů žlutě, 1,5 miliónu zeleně, 1 milión modře a 60 až 80 tisíc červeně. Projekt Stereo umístí dvojici v říjnu dohromady vypuštěných kosmických sond na jiné oběžné dráhy Slunce, což umožní trojrozměrný výzkum Slunce a slunečního okolí. Po dokončení manévrů vymrštění Měsícem má sonda A (Ahead) obíhat Slunce "před" planetou Zemí a sonda B (Behind) "za" ní.

Štítky: Slunce, Slunovrat, Extremní ultrafialový, Stereo mission


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »