Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled ze Stereo vpředu

Uznání: Stereo Project, NASA

Dne 22. prosince v 00:22 světového času dosáhlo Slunce na pozemské obloze svého nejjižnějšího bodu a tak označilo poslední změnu ročního období roku 2006. Oslavme slunovrat těmito snímky Slunce z extrémního ultrafialového dalekohledu na palubě kosmické sondy Stereo Ahead. Každý ze snímků ve falešných barvách, pořízený první den snímkování 4. prosince, zvýrazňuje emise atomů v různých teplotních režimech horní sluneční atmosféry: 2 milióny Kelvinů žlutě, 1,5 miliónu zeleně, 1 milión modře a 60 až 80 tisíc červeně. Projekt Stereo umístí dvojici v říjnu dohromady vypuštěných kosmických sond na jiné oběžné dráhy Slunce, což umožní trojrozměrný výzkum Slunce a slunečního okolí. Po dokončení manévrů vymrštění Měsícem má sonda A (Ahead) obíhat Slunce "před" planetou Zemí a sonda B (Behind) "za" ní.

Štítky: Slunce, Slunovrat, Extremní ultrafialový, Stereo mission


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »