Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa McNaught se blíží ke Slunci

Uznání a copyright: Michael Jager and Gerald Rhemann

Ranní ptáčata s jasným a nezastíněným východním obzorem se mohou v několika příštích dnech potěšit pohledem na kometu McNaught (C/2006 P1) na rozednívající se obloze. Kometu objevil v srpnu R. H. McNaught (Siding Spring Survey) a ta mezitím zjasněla natolik, aby byla viditelná pouhým okem, ale brzy se ztratí v záři Slunce. Přesto by měla 11.ledna sluneční kosmická sonda SOHO nabídnout webový pohled, na kometu blížící k průchodu periheliem uvnitř dráhy Merkuru. Tento snímek zachycuje novou, pouhým okem viditelnou kometu asi 2. magnitudy za soumraku při západu Slunce 3. ledna. Později v tomto měsíci, po obletu Slunce a vynoření ze sluneční záře, by kometa McNaught měla být ještě jasnější.

Štítky: Kometa, C/2006p1, Mcnaught


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »