Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa McNaught se blíží ke Slunci

Uznání a copyright: Michael Jager and Gerald Rhemann

Ranní ptáčata s jasným a nezastíněným východním obzorem se mohou v několika příštích dnech potěšit pohledem na kometu McNaught (C/2006 P1) na rozednívající se obloze. Kometu objevil v srpnu R. H. McNaught (Siding Spring Survey) a ta mezitím zjasněla natolik, aby byla viditelná pouhým okem, ale brzy se ztratí v záři Slunce. Přesto by měla 11.ledna sluneční kosmická sonda SOHO nabídnout webový pohled, na kometu blížící k průchodu periheliem uvnitř dráhy Merkuru. Tento snímek zachycuje novou, pouhým okem viditelnou kometu asi 2. magnitudy za soumraku při západu Slunce 3. ledna. Později v tomto měsíci, po obletu Slunce a vynoření ze sluneční záře, by kometa McNaught měla být ještě jasnější.

Štítky: Kometa, C/2006p1, Mcnaught


7. vesmírný týden 2026

7. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 2. do 15. 2. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a je viditelný ráno a dopoledne. Nízko na večerní oblohu se dostává Merkur, velké planety jsou zatím vidět všechny. Aktivita Slunce byla vysoká, ale polární záře byla vidět jen v severských zemích. Chystá se start mise Crew-12 k ISS. Před 65 lety se na cestu k Venuši vydala Veněra 1. Před 25 lety přistála NEAR-Shoemaker na planetce Eros a před 15 lety minula mise Stardust kometu 9P/Tempel.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »