Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve stínu Saturnu

Uznání: SSI, JPL, ESA, NASA

Ve stínu Saturnu se objevují nečekané divy. Kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá Saturn, nedávno po dobu asi 12 hodin prolétala ve stínu této obří planety a ohlížela se zpátky k zakrytému Slunci. Tak sonda Cassini uviděla pohled jako žádný jiný. Zaprvé, noční strana Saturnu je vidět jako částečně osvětlená světlem odraženým od svojí vlastní majestátní soustavy prstenců. Za další, prstence samotné se jeví tmavé v siluetě proti Saturnu, ale zase docela jasné a trochu rozptylující sluneční světlo při pohledu od Saturnu na zvýrazněném barevném obrázku nahoře. Saturnovy prstence jsou natolik rozzářené, že byly objeveny nové prstence, i když jsou na obrázku nahoře obtížně vidět. Ovšem do skvělých podrobností je nahoře vidět Saturnův vnější prstenec E, vytvářený nově objevenými ledovými fontánami měsíce Enceladus. Na obrázku je nad jasnými hlavními prstenci ve velké vzdálenosti vidět skoro zanedbatelná bleděmodrá tečka Země.

Štítky: Saturn, Slunce, New rings


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »