Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve stínu Saturnu

Uznání: SSI, JPL, ESA, NASA

Ve stínu Saturnu se objevují nečekané divy. Kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá Saturn, nedávno po dobu asi 12 hodin prolétala ve stínu této obří planety a ohlížela se zpátky k zakrytému Slunci. Tak sonda Cassini uviděla pohled jako žádný jiný. Zaprvé, noční strana Saturnu je vidět jako částečně osvětlená světlem odraženým od svojí vlastní majestátní soustavy prstenců. Za další, prstence samotné se jeví tmavé v siluetě proti Saturnu, ale zase docela jasné a trochu rozptylující sluneční světlo při pohledu od Saturnu na zvýrazněném barevném obrázku nahoře. Saturnovy prstence jsou natolik rozzářené, že byly objeveny nové prstence, i když jsou na obrázku nahoře obtížně vidět. Ovšem do skvělých podrobností je nahoře vidět Saturnův vnější prstenec E, vytvářený nově objevenými ledovými fontánami měsíce Enceladus. Na obrázku je nad jasnými hlavními prstenci ve velké vzdálenosti vidět skoro zanedbatelná bleděmodrá tečka Země.

Štítky: Saturn, Slunce, New rings


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »