Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve stínu Saturnu

Uznání: SSI, JPL, ESA, NASA

Ve stínu Saturnu se objevují nečekané divy. Kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá Saturn, nedávno po dobu asi 12 hodin prolétala ve stínu této obří planety a ohlížela se zpátky k zakrytému Slunci. Tak sonda Cassini uviděla pohled jako žádný jiný. Zaprvé, noční strana Saturnu je vidět jako částečně osvětlená světlem odraženým od svojí vlastní majestátní soustavy prstenců. Za další, prstence samotné se jeví tmavé v siluetě proti Saturnu, ale zase docela jasné a trochu rozptylující sluneční světlo při pohledu od Saturnu na zvýrazněném barevném obrázku nahoře. Saturnovy prstence jsou natolik rozzářené, že byly objeveny nové prstence, i když jsou na obrázku nahoře obtížně vidět. Ovšem do skvělých podrobností je nahoře vidět Saturnův vnější prstenec E, vytvářený nově objevenými ledovými fontánami měsíce Enceladus. Na obrázku je nad jasnými hlavními prstenci ve velké vzdálenosti vidět skoro zanedbatelná bleděmodrá tečka Země.

Štítky: Saturn, Slunce, New rings


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »