Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve stínu Saturnu

Uznání: SSI, JPL, ESA, NASA

Ve stínu Saturnu se objevují nečekané divy. Kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá Saturn, nedávno po dobu asi 12 hodin prolétala ve stínu této obří planety a ohlížela se zpátky k zakrytému Slunci. Tak sonda Cassini uviděla pohled jako žádný jiný. Zaprvé, noční strana Saturnu je vidět jako částečně osvětlená světlem odraženým od svojí vlastní majestátní soustavy prstenců. Za další, prstence samotné se jeví tmavé v siluetě proti Saturnu, ale zase docela jasné a trochu rozptylující sluneční světlo při pohledu od Saturnu na zvýrazněném barevném obrázku nahoře. Saturnovy prstence jsou natolik rozzářené, že byly objeveny nové prstence, i když jsou na obrázku nahoře obtížně vidět. Ovšem do skvělých podrobností je nahoře vidět Saturnův vnější prstenec E, vytvářený nově objevenými ledovými fontánami měsíce Enceladus. Na obrázku je nad jasnými hlavními prstenci ve velké vzdálenosti vidět skoro zanedbatelná bleděmodrá tečka Země.

Štítky: Saturn, Slunce, New rings


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »