Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna a písek na horizontu Marsu

Credit: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA
Image processing: Michael Howard, Tayfun Öner and Damien Bouic for unmannedspaceflight.com.

Co byste mohli uvidět, pokud byste mohli stát na Marsu? Podobně jako vozítko Opportunity, které jezdí po rudé planetě, tak byste mohli uvidět rozsáhlé pláně červeného písku, oranžově zbarvenou oblohu a světlá mračna. Právě takovou podívanou zachytilo tento měsíc vozítko Opportunity po svém příjezdu ke kráteru Victoria, i když v opačném směru od velkého kráteru. Na rozdíl od jiných marťanských vyhlídek je na této této přehnané barevné mozaice vidět málo kamenů. Vzdálený rudý obzor je tak plochý a bez nějakých útvarů, že se podobá obzoru na klidném modrém pozemském oceánu. Mračna na Marsu se mohou skládat buď z ledu oxidu uhličitého nebo z vodního ledu a mohou se pohybovat tak rychle, jako mračna na Zemi. Červený prach v marťanském ovzduší může změnit barvu oblohy nad Marsem z modré, která je vidět nad Zemí do červené, přičemž přesná barva záleží na hustotě a velikosti vznášejících se prachových částic.

Štítky: Mars, Písek, Mračna


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »