Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův Japetus: Pomalovaný měsíc

Credit: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co se stalo se Saturnovým měsícem Japetus? Rozsáhlé oblasti tohoto podivného světa jsou tak tmavé jako uhlí, zatímco jiné jsou jasné jako led. Složení tmavého materiálu je neznámé, ale infračervené spektrum ukazuje, že možná obsahuje nějakou tmavou formu uhlíku. Japetus má také neobvyklý rovníkový hřeben, který způsobuje, že vypadá jako ořech. Abychom tomuto zdánlivě pomalovanéhu měsíci lépe porozuměli, tak NASA v roce 2007 nasměrovala kosmickou sondu Cassini na oběžné dráze kolem Saturnu tak, aby prolétla ve vzdálenosti jen 2 000 kilometrů. Cassiniho trajektorie umožnila ze vzdálenosti 75 000 kilometrů pořídit dosud nevídaný snímek nahoře polokoule Japeta, která je vždy na závětrné straně. Obří impaktní kráter na jihu měří ohromných 450 kilometrů a překrývá ještě starší kráter podobné velikosti. Je vidět, že tmavý materiál čím dál víc pokrývá nejvýchodnější část Japetu a začerňuje krátery i vrchovinu. Bližší prohlídka ukazuje, že tmavý povlak je typicky u měsíčního rovníku. Jedna z pravděpodobných hypotéz tvrdí, že tmavý materiál jsou většinou zbytky hlíny poté, co poměrně teplý, ale špinavý led vysublimoval. Původní povlak tmavého materiálu mohl být nanesen akrecí trosek z jiných měsíců uvolněných meteority. Tento a další snímek z Cassiniho průletu kolem Japeta jsou nyní studovány pro možná ještě větší objevy.

Štítky: Saturn, Led, Iapetus


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »