Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův Japetus: Pomalovaný měsíc

Credit: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co se stalo se Saturnovým měsícem Japetus? Rozsáhlé oblasti tohoto podivného světa jsou tak tmavé jako uhlí, zatímco jiné jsou jasné jako led. Složení tmavého materiálu je neznámé, ale infračervené spektrum ukazuje, že možná obsahuje nějakou tmavou formu uhlíku. Japetus má také neobvyklý rovníkový hřeben, který způsobuje, že vypadá jako ořech. Abychom tomuto zdánlivě pomalovanéhu měsíci lépe porozuměli, tak NASA v roce 2007 nasměrovala kosmickou sondu Cassini na oběžné dráze kolem Saturnu tak, aby prolétla ve vzdálenosti jen 2 000 kilometrů. Cassiniho trajektorie umožnila ze vzdálenosti 75 000 kilometrů pořídit dosud nevídaný snímek nahoře polokoule Japeta, která je vždy na závětrné straně. Obří impaktní kráter na jihu měří ohromných 450 kilometrů a překrývá ještě starší kráter podobné velikosti. Je vidět, že tmavý materiál čím dál víc pokrývá nejvýchodnější část Japetu a začerňuje krátery i vrchovinu. Bližší prohlídka ukazuje, že tmavý povlak je typicky u měsíčního rovníku. Jedna z pravděpodobných hypotéz tvrdí, že tmavý materiál jsou většinou zbytky hlíny poté, co poměrně teplý, ale špinavý led vysublimoval. Původní povlak tmavého materiálu mohl být nanesen akrecí trosek z jiných měsíců uvolněných meteority. Tento a další snímek z Cassiniho průletu kolem Japeta jsou nyní studovány pro možná ještě větší objevy.

Štítky: Saturn, Led, Iapetus


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »