Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavý terén na Saturnovu Japetu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč jsou rozsáhlé oblasti na Japetu tak tmavé jako uhlí? Nikdo s jistotou neví. Třetí největší měsíc Saturnu Japetus byl koncem minulého roku zase podroben prohlídce, jelikož kolem Saturnu obíhající kosmická sonda Cassini zase prolétla kolem tohoto záhadného světa. Většinu povrchu viditelného na snímku nahoře pokrývá tmavý materiál, ale malá část nahoře se jeví skoro bílá a má barvu a odrazivost více typickou pro ostatní Saturnovy měsíce. Neznámý materiál pokrývá asi polovinu tohoto měsíce o průměru 1 500 kilometrů. Tento materiál je tak tmavý, že odráží méně jak pět procent dopadajícího slunečního světla, ale to že pokrývá i krátery naznačuje, že se rozprostřel až po jejich vzniku. Japetus má i další záhadné útvary. Jasnou část Japetu pokrývají neznámé dlouhé tenké proužky. Také oběžná dráha Japetu je neobvyklá, je skloněna k rovině Saturnovy oběžné dráhy o neobvykle vysokých patnáct stupňů. Většinu Japetu u rovníku protíná podivný hřeben vysoký asi 13 kilometrů a je viditelný dole. Je zvláštní, že tento hřeben se skoro rovnoběžný s rovníkem Japetu. Přesný tvar Japetu zůstává neurčen, ale snímky ukazují, že je dost podivný, něco jako vlašský ořech. Výzkum vzniku a historie tajúplného Japetu je v plném proudu a pokračuje.

Štítky: Saturn, Iapetus, Dark terrain


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »