Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavý terén na Saturnovu Japetu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč jsou rozsáhlé oblasti na Japetu tak tmavé jako uhlí? Nikdo s jistotou neví. Třetí největší měsíc Saturnu Japetus byl koncem minulého roku zase podroben prohlídce, jelikož kolem Saturnu obíhající kosmická sonda Cassini zase prolétla kolem tohoto záhadného světa. Většinu povrchu viditelného na snímku nahoře pokrývá tmavý materiál, ale malá část nahoře se jeví skoro bílá a má barvu a odrazivost více typickou pro ostatní Saturnovy měsíce. Neznámý materiál pokrývá asi polovinu tohoto měsíce o průměru 1 500 kilometrů. Tento materiál je tak tmavý, že odráží méně jak pět procent dopadajícího slunečního světla, ale to že pokrývá i krátery naznačuje, že se rozprostřel až po jejich vzniku. Japetus má i další záhadné útvary. Jasnou část Japetu pokrývají neznámé dlouhé tenké proužky. Také oběžná dráha Japetu je neobvyklá, je skloněna k rovině Saturnovy oběžné dráhy o neobvykle vysokých patnáct stupňů. Většinu Japetu u rovníku protíná podivný hřeben vysoký asi 13 kilometrů a je viditelný dole. Je zvláštní, že tento hřeben se skoro rovnoběžný s rovníkem Japetu. Přesný tvar Japetu zůstává neurčen, ale snímky ukazují, že je dost podivný, něco jako vlašský ořech. Výzkum vzniku a historie tajúplného Japetu je v plném proudu a pokračuje.

Štítky: Saturn, Iapetus, Dark terrain


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »