Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavý terén na Saturnovu Japetu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč jsou rozsáhlé oblasti na Japetu tak tmavé jako uhlí? Nikdo s jistotou neví. Třetí největší měsíc Saturnu Japetus byl koncem minulého roku zase podroben prohlídce, jelikož kolem Saturnu obíhající kosmická sonda Cassini zase prolétla kolem tohoto záhadného světa. Většinu povrchu viditelného na snímku nahoře pokrývá tmavý materiál, ale malá část nahoře se jeví skoro bílá a má barvu a odrazivost více typickou pro ostatní Saturnovy měsíce. Neznámý materiál pokrývá asi polovinu tohoto měsíce o průměru 1 500 kilometrů. Tento materiál je tak tmavý, že odráží méně jak pět procent dopadajícího slunečního světla, ale to že pokrývá i krátery naznačuje, že se rozprostřel až po jejich vzniku. Japetus má i další záhadné útvary. Jasnou část Japetu pokrývají neznámé dlouhé tenké proužky. Také oběžná dráha Japetu je neobvyklá, je skloněna k rovině Saturnovy oběžné dráhy o neobvykle vysokých patnáct stupňů. Většinu Japetu u rovníku protíná podivný hřeben vysoký asi 13 kilometrů a je viditelný dole. Je zvláštní, že tento hřeben se skoro rovnoběžný s rovníkem Japetu. Přesný tvar Japetu zůstává neurčen, ale snímky ukazují, že je dost podivný, něco jako vlašský ořech. Výzkum vzniku a historie tajúplného Japetu je v plném proudu a pokračuje.

Štítky: Saturn, Iapetus, Dark terrain


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »