Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční sloup nad Maine

Uznání a copyright: Lucy Orloski

Už jste někdy viděli sluneční sloup? Pokud je vzduch studený a Slunce vychází nebo zapadá, tak padající ledové krystaly mohou odrážet sluneční světlo a vytvářet neobvyklý sloupec světla. Pokud led padá z vysoko položených mraků, tak někdy tvoří ploché krystaly ve tvary dopravní značky stop. Odpor vzduchu způsobuje, že jak se tyto krystaly snáší k zemi, tak leží téměř naplocho. Od krystalů, které jsou správně postavené, se odráží sluneční světlo a vzniká jev slunečního sloupu. Na obrázku nahoře, který byl pořízen minulý měsíc, sluneční sloup odráží světlo Slunce, které zapadá nad městem Bangor ve státě Maine v USA.

Štítky: Slunce, Sun Pillar, Maine


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »