Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Největší balvan ve sluneční soustavě

Uznání: Voyager 1, NASA

Ta slabá tečka tam ve středu, to je největší známý balvan v naší sluneční soustavě. Je větší jak kterýkoliv známý asteroid, měsíc nebo kometární jádro. Je větší jak kterákoliv jiná místní kamenitá planeta. (Nikdo s jistotou neví, jak velké balvany se nacházejí uvnitř plynných planet nebo na oběžných drahách jiných hvězd). Až do do počátku tohoto roku to byl největší známý balvan jakéhokoliv typu. Snímek obrovského kosmického balvanu nahoře pořídila v roce 1990 z vnější sluneční soustavy kosmická sonda Voyager 1. Tento balvan je tak velký, že ho jeho gravitace činí skoro kulovitým a těžší plyny udržuje při povrchu. Tento balvan dnes začíná další oběh kolem svojí mateřské hvězdy, už více jak 5 miliardkrát a přitom se pokaždé více jak 350 krát otočí. Šťastný Nový rok podle gregoriánského kalendáře všem lidským obyvatelům tohoto balvanu, který nazýváme Země.

Štítky: IC 2118, Witch Head Nebula


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »