Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Největší balvan ve sluneční soustavě

Uznání: Voyager 1, NASA

Ta slabá tečka tam ve středu, to je největší známý balvan v naší sluneční soustavě. Je větší jak kterýkoliv známý asteroid, měsíc nebo kometární jádro. Je větší jak kterákoliv jiná místní kamenitá planeta. (Nikdo s jistotou neví, jak velké balvany se nacházejí uvnitř plynných planet nebo na oběžných drahách jiných hvězd). Až do do počátku tohoto roku to byl největší známý balvan jakéhokoliv typu. Snímek obrovského kosmického balvanu nahoře pořídila v roce 1990 z vnější sluneční soustavy kosmická sonda Voyager 1. Tento balvan je tak velký, že ho jeho gravitace činí skoro kulovitým a těžší plyny udržuje při povrchu. Tento balvan dnes začíná další oběh kolem svojí mateřské hvězdy, už více jak 5 miliardkrát a přitom se pokaždé více jak 350 krát otočí. Šťastný Nový rok podle gregoriánského kalendáře všem lidským obyvatelům tohoto balvanu, který nazýváme Země.

Štítky: IC 2118, Witch Head Nebula


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »