Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rok u Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Kosmická sonda Cassini, která přiletěla 4. července 2004 k Saturnu, nyní strávila roka a půl výzkumem vznešených prstenců a měsíců vzdáleného plynného obra. Rok 2005 započal přistáním Cassiniho sondy Huygens na Saturnovu velkém měsíci Titanu. Cassiniho postupná série blízkých průletů také přinesla podrobnosti a objevy na povrchu tohoto smogem zahaleného měsíce. Cassiniho kamery z polohy vedle prstenců pořídily v průběhu roku 2005 skvělé obrázky Titanu spolu s dalšími měsíci Saturnu a prstenci, až začínají připadat skoro běžné. Často ale nejlepší pozadí poskytnul Saturn samotný. Na tomto pohledu se před okrajem prstenců a vrcholky mraků plynového obra zacloněnými širokými stíny prstenců nachází Saturnův měsíc Dione. Dione měří 1 118 kilometrů a nachází se asi 300 000 kilometrů od okraje prstenců.

Štítky: Měsíc, Saturn, Prstence, Dione, 2005


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »