Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fobos: Měsíc Marsu určený k záhubě

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR, ESA

Tento měsíc je určený k záhubě. Mars, rudá planeta pojmenovaná podle římského boha války, má dva maličké měsíčky Fobos a Deimos, jejichž jména jsou odvozena z řeckých slov strach a hrůza. Tyto marťanské měsíce by mohly být zachycenými asteroidy, které pocházejí z hlavního pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem nebo dokonce z ještě vzdálenějších končin sluneční soustavy. Na tomto úžasném novém barevném snímku z kosmické sondy Mars Express s rozlišením asi sedm metrů na pixel je vidět, že větší měsíc Fobos je opravdu pokrytý krátery, podobně jako nějaký asteroid. Ale Fobos obíhá tak blízko Marsu, asi 5800 kilometrů nad jeho povrchem v porovnání s 400 000 kilometry u našeho Měsíce, že ho gravitační slapové síly táhnou dolů. Zhruba za 100 miliónů let se nejpíše zřítí na povrch, nebo se rozpadne napětím způsobovaným neúnavnými slapovými silami a trosky vytvoří kolem Marsu prstenec.

Štítky: Mars, Měsíc, Phobos


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »