Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fobos: Měsíc Marsu určený k záhubě

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR, ESA

Tento měsíc je určený k záhubě. Mars, rudá planeta pojmenovaná podle římského boha války, má dva maličké měsíčky Fobos a Deimos, jejichž jména jsou odvozena z řeckých slov strach a hrůza. Tyto marťanské měsíce by mohly být zachycenými asteroidy, které pocházejí z hlavního pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem nebo dokonce z ještě vzdálenějších končin sluneční soustavy. Na tomto úžasném novém barevném snímku z kosmické sondy Mars Express s rozlišením asi sedm metrů na pixel je vidět, že větší měsíc Fobos je opravdu pokrytý krátery, podobně jako nějaký asteroid. Ale Fobos obíhá tak blízko Marsu, asi 5800 kilometrů nad jeho povrchem v porovnání s 400 000 kilometry u našeho Měsíce, že ho gravitační slapové síly táhnou dolů. Zhruba za 100 miliónů let se nejpíše zřítí na povrch, nebo se rozpadne napětím způsobovaným neúnavnými slapovými silami a trosky vytvoří kolem Marsu prstenec.

Štítky: Mars, Měsíc, Phobos


34. vesmírný týden 2026

34. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 8. do 23. 8. 2026. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou nízko už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, přidává se Jupiter, a naopak mizí Merkur. Aktivita Slunce je nízká. V galerii se ohlížíme za uplynulým parádním večerním zatměním. Na ISS dojde k dalšímu výstupu do volného kosmu dvojice Američan-Francouzka. Před 380 lety se narodil významný anglický astronom John Flamsteed.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Obloha při úplném zatmění Slunce 12. 8. 2026

Canon 7-14 mm, ohnisko 7 mm, 190° záběr, Canon C50, expozice 1 sekunda při ISO100.

Další informace »