Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ostřejší pohled na skloněnou planetu

Uznání: Lawrence Sromovsky, (Univ. Wisconsin-Madison), Keck Observatory

Tyto ostré snímky nakloněného plynového obra Uranu ukazují významné podrobnosti v atmosféře planety i v soustavě prstenců. Pozoruhodné pozemské snímky byly pořízeny blízkoinfračervenou kamerou s pomocí adaptivní optiky Keckova dalekohledu, aby se omezilo rozostření atmosférou Země. V červenci pořízené obrázky ukazují dvě strany Uranu (anglicky se vyslovuje Uranus). Na obou snímcích jsou vidět vysoké, bílé oblačné útvary většinou na severní polokouli (napravo), střední úroveň oblačných pásů je zeleně a nižší úrovně mraků jsou modré. Toto umělé barevné schéma způsobuje velmi načervenalé zbarvení jinak slabých prstenců. Vzhledem k výraznému sklonu osy rotace jsou roční období na Uranu extrémní a na vzdálené planetě trvají skoro 21 pozemských let. Uran se nyní pomalu blíží ke své jižní podzimní rovnodennosti, k začátku podzimu na jižní polokouli v roce 2007.

Štítky: Uran, Rovnodennost, Adaptivní optika, Keck observatory


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »