Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ostřejší pohled na skloněnou planetu

Uznání: Lawrence Sromovsky, (Univ. Wisconsin-Madison), Keck Observatory

Tyto ostré snímky nakloněného plynového obra Uranu ukazují významné podrobnosti v atmosféře planety i v soustavě prstenců. Pozoruhodné pozemské snímky byly pořízeny blízkoinfračervenou kamerou s pomocí adaptivní optiky Keckova dalekohledu, aby se omezilo rozostření atmosférou Země. V červenci pořízené obrázky ukazují dvě strany Uranu (anglicky se vyslovuje Uranus). Na obou snímcích jsou vidět vysoké, bílé oblačné útvary většinou na severní polokouli (napravo), střední úroveň oblačných pásů je zeleně a nižší úrovně mraků jsou modré. Toto umělé barevné schéma způsobuje velmi načervenalé zbarvení jinak slabých prstenců. Vzhledem k výraznému sklonu osy rotace jsou roční období na Uranu extrémní a na vzdálené planetě trvají skoro 21 pozemských let. Uran se nyní pomalu blíží ke své jižní podzimní rovnodennosti, k začátku podzimu na jižní polokouli v roce 2007.

Štítky: Uran, Rovnodennost, Adaptivní optika, Keck observatory


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »