Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta Uran s prstenci

Uznání: E. Lellouch, T. Encrenaz (Obs. Paris), J. Cuby , A. Jaunsen (ESO-Chile), VLT Antu, ESO

Ano, vypadá jako Saturn, ale Saturn je v naší Sluneční soustavě pouze jednou ze čtyř obřích planet s prstenci. A tak i když má Saturn nejjasnější prstence, tak tato soustava prstenců a měsíců ve skutečnosti patří planetě Uran, která je zde zobrazena v blízkém infračerveném světle dalekohledem Antu Evropské jižní observatoře Paranal v Chile. Jelikož metanem nasycená atmosféra plynného obra Urana absorbuje sluneční světlo v blízkých infračervených vlnových délkách, tak se planeta jeví podstatně tmavší, čímž se zlepšuje kontrast mezi jinak poměrně jasnou planetou a normálně slabými prstenci. Uvidět pozemskými dalekohledy ve viditelném světle úzké uranovy prstence jsou je zhola nemožné. Ty byly objeveny až v roce 1977, kdy si pečliví astronomové všimli tehdy neznámých prstenců, když zakryly světlo hvězdy v pozadí. Předpokládá se, že prstence jsou mladší než 100 miliónů let a mohly vzniknou z trosek po srážce malého měsíčku s prolétající kometou nebo s objektem podobným asteroidu. Vzdálený svět Urana s prstenci a s měsíci pojmenovanými podle postav Shakespearových her naposledy navštívila v roce 1986 kosmická sonda Voyager 2.

Štítky: Uran, Měsíce, Prstence


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »