Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta Uran s prstenci

Uznání: E. Lellouch, T. Encrenaz (Obs. Paris), J. Cuby , A. Jaunsen (ESO-Chile), VLT Antu, ESO

Ano, vypadá jako Saturn, ale Saturn je v naší Sluneční soustavě pouze jednou ze čtyř obřích planet s prstenci. A tak i když má Saturn nejjasnější prstence, tak tato soustava prstenců a měsíců ve skutečnosti patří planetě Uran, která je zde zobrazena v blízkém infračerveném světle dalekohledem Antu Evropské jižní observatoře Paranal v Chile. Jelikož metanem nasycená atmosféra plynného obra Urana absorbuje sluneční světlo v blízkých infračervených vlnových délkách, tak se planeta jeví podstatně tmavší, čímž se zlepšuje kontrast mezi jinak poměrně jasnou planetou a normálně slabými prstenci. Uvidět pozemskými dalekohledy ve viditelném světle úzké uranovy prstence jsou je zhola nemožné. Ty byly objeveny až v roce 1977, kdy si pečliví astronomové všimli tehdy neznámých prstenců, když zakryly světlo hvězdy v pozadí. Předpokládá se, že prstence jsou mladší než 100 miliónů let a mohly vzniknou z trosek po srážce malého měsíčku s prolétající kometou nebo s objektem podobným asteroidu. Vzdálený svět Urana s prstenci a s měsíci pojmenovanými podle postav Shakespearových her naposledy navštívila v roce 1986 kosmická sonda Voyager 2.

Štítky: Uran, Měsíce, Prstence


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »