Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta Uran s prstenci

Uznání: E. Lellouch, T. Encrenaz (Obs. Paris), J. Cuby , A. Jaunsen (ESO-Chile), VLT Antu, ESO

Ano, vypadá jako Saturn, ale Saturn je v naší Sluneční soustavě pouze jednou ze čtyř obřích planet s prstenci. A tak i když má Saturn nejjasnější prstence, tak tato soustava prstenců a měsíců ve skutečnosti patří planetě Uran, která je zde zobrazena v blízkém infračerveném světle dalekohledem Antu Evropské jižní observatoře Paranal v Chile. Jelikož metanem nasycená atmosféra plynného obra Urana absorbuje sluneční světlo v blízkých infračervených vlnových délkách, tak se planeta jeví podstatně tmavší, čímž se zlepšuje kontrast mezi jinak poměrně jasnou planetou a normálně slabými prstenci. Uvidět pozemskými dalekohledy ve viditelném světle úzké uranovy prstence jsou je zhola nemožné. Ty byly objeveny až v roce 1977, kdy si pečliví astronomové všimli tehdy neznámých prstenců, když zakryly světlo hvězdy v pozadí. Předpokládá se, že prstence jsou mladší než 100 miliónů let a mohly vzniknou z trosek po srážce malého měsíčku s prolétající kometou nebo s objektem podobným asteroidu. Vzdálený svět Urana s prstenci a s měsíci pojmenovanými podle postav Shakespearových her naposledy navštívila v roce 1986 kosmická sonda Voyager 2.

Štítky: Uran, Měsíce, Prstence


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »