Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta Uran s prstenci

Uznání: E. Lellouch, T. Encrenaz (Obs. Paris), J. Cuby , A. Jaunsen (ESO-Chile), VLT Antu, ESO

Ano, vypadá jako Saturn, ale Saturn je v naší Sluneční soustavě pouze jednou ze čtyř obřích planet s prstenci. A tak i když má Saturn nejjasnější prstence, tak tato soustava prstenců a měsíců ve skutečnosti patří planetě Uran, která je zde zobrazena v blízkém infračerveném světle dalekohledem Antu Evropské jižní observatoře Paranal v Chile. Jelikož metanem nasycená atmosféra plynného obra Urana absorbuje sluneční světlo v blízkých infračervených vlnových délkách, tak se planeta jeví podstatně tmavší, čímž se zlepšuje kontrast mezi jinak poměrně jasnou planetou a normálně slabými prstenci. Uvidět pozemskými dalekohledy ve viditelném světle úzké uranovy prstence jsou je zhola nemožné. Ty byly objeveny až v roce 1977, kdy si pečliví astronomové všimli tehdy neznámých prstenců, když zakryly světlo hvězdy v pozadí. Předpokládá se, že prstence jsou mladší než 100 miliónů let a mohly vzniknou z trosek po srážce malého měsíčku s prolétající kometou nebo s objektem podobným asteroidu. Vzdálený svět Urana s prstenci a s měsíci pojmenovanými podle postav Shakespearových her naposledy navštívila v roce 1986 kosmická sonda Voyager 2.

Štítky: Uran, Měsíce, Prstence


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »