Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

0313 192: Špatná galaxie

Uznání: W. Keel (Univ. Alabama), M. Ledlow (Gemini Obs.), F. Owen (NRAO), AUI,NSF, NASA

Nahoře uprostřed je vzdálená galaxie 0313-192, něco kolem jedné miliardy světelných let daleko. Do snímku ve viditelném světle pořízeném novou kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys) Hubbleova kosmického dalekohledu je v červené barvě vložen obraz rádiové emise této galaxie, kterou zmapoval radioteleskop Národní radioastronomické observatoře Very Large Array. Prachové pásy a další útvary na snímku z Hubblea stejně jako údaje z infračerveného dalekohledu Gemini jasně demonstrují, že 0313-192 je spirální galaxie viděná zboku. (Povšimněte si také nesouvisející spirální galaxie viděné zepředu vpravo nahoře). Dvojitá kosmická mračna rádiové emise jaká třeba vyvěrají z jádra této spirální galaxie se studují a katalogizují už po léta. Ale přinejmenším až doposud bylo známo, že takové rádiové zdroje vycházejí pouze z jader obřích eliptických galaxií nebo z bouřlivě se spojujících galaktických systémů, což činí z 0313-192 pro takový scénář špatný typ galaxie. Astronomové pátrají po důvodech, proč tato spirální galaxie, potenciálně podobná naší vlastní Mléčné dráze, vykazuje tak silnou aktivitu.

Štítky: Spirální galaxie, Aktivní galaxie, Radio jets


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »