Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterovy prstence odhaleny

Uznání: M. Belton (NOAO), J. Burns (Cornell) et al., Galileo Project, JPL, NASA

Proč má Jupiter prstence? Jupiterovy prstence byly objeveny při průletu sondy Voyager 1 v roce 1979, ale jejich původ zůstával záhadou. Údaje ze sondy Galileo, která nyní obíhá kolem Jupitera, později potvrdily, že tyto prstence byly vytvořeny impakty meteoroidů na malé okolní měsíce. Například, jak malé meteoroidy dopadají na maličký měsíc Adrastea, tak se zaboří do měsíce, odpaří se a vyvrhnou půdu a prach na jupiterovu dráhu. Na snímku nahoře z Galilea je viděné zatmění Slunce Jupiterem. V odraženém slunečním světle lze vidět malé prachové částice vysoko v Jupiterově atmosféře, stejně jako prachové částice, ze kterých se skládá prstenec.

Štítky: Prach, Jupiter, Prstence


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »