Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Do soustavy Gliese 876 patří velká terestrická planeta

Uznání a copyright ilustrace: Lynette Cook (spaceart.org);
Uznání objevu: E. Rivera (NASA's ARC) et al., HIRES, Keck Obs., NASA, NSF

Je naše Země jedinečná? Při svém trvalém úsilí zodpovědět tuto otázku astronomové nyní objevili planetu Zemi podobnou, která obíhá vzdálenou hvězdu. Předtím bylo objeveno více jak 150 plynných obřích planet pdobných Jupiteru. Mírné, rychlé, ale pravidelné kolébání nedaleké trpasličí hvězdy typu M Gliese 876 je důkazem planety o hmotnosti nejméně šestinásobku hmotnosti Země. Malá hmotnost planety ukazuje asi na její terrestrickou podstatu, co do složení podobnou vnitřním planetám naší sluneční soustavy. Pokud se opravdu skládá především z hornin, tak povrchová přitažlivost by ani nemusela dovolit uvěznění plynů jako na planetách typu Jupiter. Nově objevená planeta by nebyla dobrým místem dovolených pro lidi, protože obíhá tak blízko, že její povrchová teplota pravděpodobně přesahuje spalujících 200 stupňů Celsia. Soustava je ilustrovaná na kresbě nahoře, tak jak by byla vidět z hypotetického měsíce, který obíhá jednu ze dvou již známých Jupiteru podobných planet. Nově objevená planeta zemského typu je vyobrazena na vloženém obrázku. Gliese 876 se nachází pouhých 15 světelných let daleko a je vidět i triedrem v souhvězdí Vodnáře (Aquarius).

Štítky: Země, Planeta, Gliese 876


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »