Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Do soustavy Gliese 876 patří velká terestrická planeta

Uznání a copyright ilustrace: Lynette Cook (spaceart.org);
Uznání objevu: E. Rivera (NASA's ARC) et al., HIRES, Keck Obs., NASA, NSF

Je naše Země jedinečná? Při svém trvalém úsilí zodpovědět tuto otázku astronomové nyní objevili planetu Zemi podobnou, která obíhá vzdálenou hvězdu. Předtím bylo objeveno více jak 150 plynných obřích planet pdobných Jupiteru. Mírné, rychlé, ale pravidelné kolébání nedaleké trpasličí hvězdy typu M Gliese 876 je důkazem planety o hmotnosti nejméně šestinásobku hmotnosti Země. Malá hmotnost planety ukazuje asi na její terrestrickou podstatu, co do složení podobnou vnitřním planetám naší sluneční soustavy. Pokud se opravdu skládá především z hornin, tak povrchová přitažlivost by ani nemusela dovolit uvěznění plynů jako na planetách typu Jupiter. Nově objevená planeta by nebyla dobrým místem dovolených pro lidi, protože obíhá tak blízko, že její povrchová teplota pravděpodobně přesahuje spalujících 200 stupňů Celsia. Soustava je ilustrovaná na kresbě nahoře, tak jak by byla vidět z hypotetického měsíce, který obíhá jednu ze dvou již známých Jupiteru podobných planet. Nově objevená planeta zemského typu je vyobrazena na vloženém obrázku. Gliese 876 se nachází pouhých 15 světelných let daleko a je vidět i triedrem v souhvězdí Vodnáře (Aquarius).

Štítky: Země, Planeta, Gliese 876


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »