Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Do soustavy Gliese 876 patří velká terestrická planeta

Uznání a copyright ilustrace: Lynette Cook (spaceart.org);
Uznání objevu: E. Rivera (NASA's ARC) et al., HIRES, Keck Obs., NASA, NSF

Je naše Země jedinečná? Při svém trvalém úsilí zodpovědět tuto otázku astronomové nyní objevili planetu Zemi podobnou, která obíhá vzdálenou hvězdu. Předtím bylo objeveno více jak 150 plynných obřích planet pdobných Jupiteru. Mírné, rychlé, ale pravidelné kolébání nedaleké trpasličí hvězdy typu M Gliese 876 je důkazem planety o hmotnosti nejméně šestinásobku hmotnosti Země. Malá hmotnost planety ukazuje asi na její terrestrickou podstatu, co do složení podobnou vnitřním planetám naší sluneční soustavy. Pokud se opravdu skládá především z hornin, tak povrchová přitažlivost by ani nemusela dovolit uvěznění plynů jako na planetách typu Jupiter. Nově objevená planeta by nebyla dobrým místem dovolených pro lidi, protože obíhá tak blízko, že její povrchová teplota pravděpodobně přesahuje spalujících 200 stupňů Celsia. Soustava je ilustrovaná na kresbě nahoře, tak jak by byla vidět z hypotetického měsíce, který obíhá jednu ze dvou již známých Jupiteru podobných planet. Nově objevená planeta zemského typu je vyobrazena na vloženém obrázku. Gliese 876 se nachází pouhých 15 světelných let daleko a je vidět i triedrem v souhvězdí Vodnáře (Aquarius).

Štítky: Země, Planeta, Gliese 876


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »