Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Infračervená světelná echa Cassiopeia A

Uznání: O. Krause (Steward Obs.) et al., SSC, JPL, Caltech, NASA

Proč mění Cassiopeia A svůj vzhled? Dva snímky nedalekého zbytku supernovy pořízené v infračerveném světle s ročním odstupem vykazují pohyby směrem ven obrovskými rychlostmi. Něco takového se nečekalo, protože supernova, která tuto pitoreskní mlhovinu vytvořila, byla vidět už před 325 lety. Důvodem jsou nejspíše světelná echa. Světlo ze supernovy zahřívá vzdálený okolní prach, který teprve pak začíná zářit. Jak běží čas, tak se rozsvěcuje vzdálenější a vzdálenější prach a dává tak dojem pohybu směrem ven. Obrázek nahoře byl digitálně složen z rentgenové, optické a infračervené expozice. V infračerveném světle snímek pořídil Spitzerův kosmický dalekohled a pomocí tohoto snímku byla objevena světelná echa. Cassiopeia A má asi 125 světelných let a leží 10 000 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopeji (Cassiopeia).

Štítky: Infračervený, Zbytek supernovy, Cas A


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »