Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Infračervená světelná echa Cassiopeia A

Uznání: O. Krause (Steward Obs.) et al., SSC, JPL, Caltech, NASA

Proč mění Cassiopeia A svůj vzhled? Dva snímky nedalekého zbytku supernovy pořízené v infračerveném světle s ročním odstupem vykazují pohyby směrem ven obrovskými rychlostmi. Něco takového se nečekalo, protože supernova, která tuto pitoreskní mlhovinu vytvořila, byla vidět už před 325 lety. Důvodem jsou nejspíše světelná echa. Světlo ze supernovy zahřívá vzdálený okolní prach, který teprve pak začíná zářit. Jak běží čas, tak se rozsvěcuje vzdálenější a vzdálenější prach a dává tak dojem pohybu směrem ven. Obrázek nahoře byl digitálně složen z rentgenové, optické a infračervené expozice. V infračerveném světle snímek pořídil Spitzerův kosmický dalekohled a pomocí tohoto snímku byla objevena světelná echa. Cassiopeia A má asi 125 světelných let a leží 10 000 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopeji (Cassiopeia).

Štítky: Infračervený, Zbytek supernovy, Cas A


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »