Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hauoli Makahiki Hou

Uznání a copyright: Rob Ratkowski

O západní oblohu posledního západu roku 2005 se při pohledu z Mount Haleakala na ostrově Maui na Havaji dělilo slábnoucí světlo Slunce, mladý srpek Měsíce a jasná Venuše. Spící sopka ostrova Maui Haleakala je též známa jako sluneční svatyně. Vrchol ve výšce 10 000 stop (3km) je ideálním místem pro astronomické observatoře a na této scenerii je také vidět silueta severního Faulkesova dalekohledu. Studenty zvláště zajímá, že Faulkesův dalekohled je 2 metrový přístroj určený výuce astronomie, který lze dálkově ovládat přes internet. Projekt je společným úsilím Dill Faulkes Educational Trust a Institutu astronomie University of Hawaii. Na hoře Haleakala by přání "Šťastný Nový rok" znělo "Hauoli Makahiki hou".

Štítky: Venuše, New moon, Robotic telescope, New year, Haleakala


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC _1

Canon EOS 5D Mark II,f/4.0, čas: 8.0 sec, ISO:400

Další informace »