Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hauoli Makahiki Hou

Uznání a copyright: Rob Ratkowski

O západní oblohu posledního západu roku 2005 se při pohledu z Mount Haleakala na ostrově Maui na Havaji dělilo slábnoucí světlo Slunce, mladý srpek Měsíce a jasná Venuše. Spící sopka ostrova Maui Haleakala je též známa jako sluneční svatyně. Vrchol ve výšce 10 000 stop (3km) je ideálním místem pro astronomické observatoře a na této scenerii je také vidět silueta severního Faulkesova dalekohledu. Studenty zvláště zajímá, že Faulkesův dalekohled je 2 metrový přístroj určený výuce astronomie, který lze dálkově ovládat přes internet. Projekt je společným úsilím Dill Faulkes Educational Trust a Institutu astronomie University of Hawaii. Na hoře Haleakala by přání "Šťastný Nový rok" znělo "Hauoli Makahiki hou".

Štítky: Venuše, New moon, Robotic telescope, New year, Haleakala


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »