Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Novoroční panoráma z Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Podle pozemského kalendáře rover Spirit strávil první den roku 2006 sběrem dat pro dokončení tohoto panoramatu z kráteru Gusev na Marsu. Ten den byl pro Spirit 710. marťanským dnem, neboli solem na rudé planetě. Tento pohled má po zarolování doprava 160 stupňů a dívá se do svahu a přes zvlněná depozita písku v tmavém poli zvaném "El Dorado". Rover Spirit putuje po dosažení vrcholu Husband Hill dolů. Spirit i Opportunity tento měsíc oslaví dva roky výzkumu Marsu, což je vzhledem k jejich původnímu 90 dennímu plánu pozoruhodný úspěch. Za tu dobu ujel Spirit více jak 3,5 mil (5,6km) a Opportunity více jak 4 míle (6,4km) na povrchu Marsu.

Štítky: Mars, Sand dunes, Spirit, New year


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »