Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční duha a duhy nad Patagonií

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de Chile)

Už jste někdy viděli měsíční duhu? Stejně jako duhu osvětluje Slunce, tak měsíční duhu osvětluje Měsíc. Jelikož je Slunce mnohem jasnější než Měsíc, tak slunečním světlem vyvolané duhy jsou mnohem jasnější a běžnější, než duhy měsíční. Film nahoře zachycuje nejenom měsíční duhu, ale několik duh, pohybující se oblaka a hvězdnatou oblohu nad Patagonií v Chile v únoru 2009. Mírný pohyb duh je způsoben změnou polohy Slunce na obloze. Jelikož měsíční světlo samotné je odražené světlo sluneční, tak barvy jsou téměř stejné. Jak duha tak i měsíční duha vznikají rozkladem světla v malých vodních kapičkách, typicky z nedalekého deště. Každá kapka deště působí jako miniaturní hranol a dohromady vytváří malebné spektrum barev.

Štítky: Film, Moonbow, Rainbows, Video


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »