Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Japetus černý a bílý

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Japetus, třetí největší Saturnův měsíc, je kandidátem na nejpodivnější měsíc Saturnu. Japetus je na své dráze kolem prstenčité planety slapově vázán a někdy se nazývá jin-jang měsíc, protože má velice tmavou náběžnou polokouli, která odráží pouze asi 5 procent slunečního světla, zatímco závětrná polokoule je skoro tak jasná jako sníh. Tento snímek z nedávného průletu kosmické sondy Cassini je jedním z nejbližších kdy pořízených pohledů, zabírá asi 35 kilometrů krátery poseté přechodové oblasti mezi jasným a tmavým terénem. Hustota samotného Japeta se blíží hustotě vodního ledu, ale podrobné odrazivé vlastnosti tmavého materiálu ukazují na organické složení. Tmavý terén byl na počest objevitele tohoto měsíce nazván Cassini Regio.

Štítky: Měsíc, Saturn, Iapetus


22. vesmírný týden 2026

22. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2026. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Venuše je na večerní obloze opravdu výrazná a zdánlivě se přibližuje Jupiteru. Teoreticky by měl být večer vidět i Merkur. Velmi nízko na ranní obloze začíná být vidět Saturn. Sluneční aktivita je zatím nízká. Parádní zážitek přinesl testovací let IFT-12 Super Heavy Starship. Úspěšné byly i malé rakety, evropská Vega-C a Electron. Čína úspěšně vyslala další tříčlennou posádku na svou stanici Tiangong. Devadesátky se dožívá Jan Kolář, který komentoval přistání Apolla 11 na Měsíci. Je to i 60 let od prvního amerického měkkého přistání na Měsíci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2023 R1 (PANSTARRS)

Širokoúhlý snímek komety C/2023 R1 (PANSTARRS) na pozadí hvězd souhvězdí Štítu. Jasnost zhruba mezi 13. a 14. magnitudou. Na snímku se zachytily i stopy planetek (921) Jovita a (51) Nemausa.

Další informace »