Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Japetus černý a bílý

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Japetus, třetí největší Saturnův měsíc, je kandidátem na nejpodivnější měsíc Saturnu. Japetus je na své dráze kolem prstenčité planety slapově vázán a někdy se nazývá jin-jang měsíc, protože má velice tmavou náběžnou polokouli, která odráží pouze asi 5 procent slunečního světla, zatímco závětrná polokoule je skoro tak jasná jako sníh. Tento snímek z nedávného průletu kosmické sondy Cassini je jedním z nejbližších kdy pořízených pohledů, zabírá asi 35 kilometrů krátery poseté přechodové oblasti mezi jasným a tmavým terénem. Hustota samotného Japeta se blíží hustotě vodního ledu, ale podrobné odrazivé vlastnosti tmavého materiálu ukazují na organické složení. Tmavý terén byl na počest objevitele tohoto měsíce nazván Cassini Regio.

Štítky: Měsíc, Saturn, Iapetus


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »