Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Japetus černý a bílý

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Japetus, třetí největší Saturnův měsíc, je kandidátem na nejpodivnější měsíc Saturnu. Japetus je na své dráze kolem prstenčité planety slapově vázán a někdy se nazývá jin-jang měsíc, protože má velice tmavou náběžnou polokouli, která odráží pouze asi 5 procent slunečního světla, zatímco závětrná polokoule je skoro tak jasná jako sníh. Tento snímek z nedávného průletu kosmické sondy Cassini je jedním z nejbližších kdy pořízených pohledů, zabírá asi 35 kilometrů krátery poseté přechodové oblasti mezi jasným a tmavým terénem. Hustota samotného Japeta se blíží hustotě vodního ledu, ale podrobné odrazivé vlastnosti tmavého materiálu ukazují na organické složení. Tmavý terén byl na počest objevitele tohoto měsíce nazván Cassini Regio.

Štítky: Měsíc, Saturn, Iapetus


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »