Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Diamanty na zamračené obloze

Uznání a copyright: Óscar Martín Mesonero (OSAE), SAROS Group

Zamračená obloha nad městem Wuhan v Číně při červencovém úplném zatmění Slunce delikátní sluneční koronu zakryla. Přesto byla silueta Měsíce v závěrečné fázi úplného zatmění zvýrazněna blyštivými diamanty. Tento jev je znám jako Bailyho perly a je způsoben prouděním jasného slunečního světla skrze prolákliny a údolí v nepravidelném terénu na okraji Měsíce. Tento úkaz s perlami na začátku a na konci úplného zatmění Slunce je též znám jako diamantový prstenec. Na tomto pozoruhodném snímku jsou kolem okraje pod perlami vidět růžové sluneční protuberance.

Štítky: Sluneční zatmění, Diamond ring, Baily's Beads, Tse2009


26. vesmírný týden 2025

26. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 6. do 22. 6. 2025. Měsíc projde novem a večer se objeví u Merkuru. Ještě před novem však zakryje Plejády. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a jen o trochu výše Mars. Ráno je vidět hlavně Saturn a Venuše. Aktivita Slunce je střední. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Prototyp Starship S36 explodoval. Solar Orbiter nahlédl poprvé na póly Slunce a Proba-3 už zvládá dělat úplná zatmění Slunce na oběžné dráze Země. Mise Axiom-4 k ISS byla opět odložena. Před 110 lety se narodil astronom Fred Hoyle, který nám přinesl pojem Big Bang, neboli Velký třesk. Před rokem začala novodobá Česká cesta do vesmíru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko H-alfa

Další informace »