Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Diamanty na zamračené obloze

Uznání a copyright: Óscar Martín Mesonero (OSAE), SAROS Group

Zamračená obloha nad městem Wuhan v Číně při červencovém úplném zatmění Slunce delikátní sluneční koronu zakryla. Přesto byla silueta Měsíce v závěrečné fázi úplného zatmění zvýrazněna blyštivými diamanty. Tento jev je znám jako Bailyho perly a je způsoben prouděním jasného slunečního světla skrze prolákliny a údolí v nepravidelném terénu na okraji Měsíce. Tento úkaz s perlami na začátku a na konci úplného zatmění Slunce je též znám jako diamantový prstenec. Na tomto pozoruhodném snímku jsou kolem okraje pod perlami vidět růžové sluneční protuberance.

Štítky: Sluneční zatmění, Diamond ring, Baily's Beads, Tse2009


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »