Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bailyho perly při úplném zatmění Slunce

Uznání a copyright: Leonid Durman

Těsně předtím, než Slunce zhasne se děje něco podivného. Jak se Měsíc pohybuje, aby při úplném zatmění Slunce zcela zakryl, tak kolem okraje Měsíce najednou zazáří perly jasného slunečního světla. Tento jev je znám jako Bailyho perly po Francisu Bailym, který si tohoto jevu v roce 1836 povšimnul. Ačkoliv počet a jasnosti Bailyho perel bývaly nepředvídatelné, tak dnes je Měsíc dobře zmapován, takže se základní charakteristiky Bailyho perel dají očekávat. Pokud dominují jednotlivé perly, tak se tomu říká jev diamantového prstenu, který je typicky vidět těsně před totalitou. Série snímků nahoře zachytila Bailyho perly v době nedávného úplného zatmění slunce viditelného z Novosibirsku v Rusku. Pokud zarolujete doprava, tak uvidíte celou sérii. Na konci totality, kdy se Slunce zase vynoří zpoza Měsíce mohou být Baileyho perly opět viditelné, nyní ale na jiné straně Měsíce.

Štítky: Total solar eclipse, Baily's Beads, 2008


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »