Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bailyho perly při úplném zatmění Slunce

Uznání a copyright: Leonid Durman

Těsně předtím, než Slunce zhasne se děje něco podivného. Jak se Měsíc pohybuje, aby při úplném zatmění Slunce zcela zakryl, tak kolem okraje Měsíce najednou zazáří perly jasného slunečního světla. Tento jev je znám jako Bailyho perly po Francisu Bailym, který si tohoto jevu v roce 1836 povšimnul. Ačkoliv počet a jasnosti Bailyho perel bývaly nepředvídatelné, tak dnes je Měsíc dobře zmapován, takže se základní charakteristiky Bailyho perel dají očekávat. Pokud dominují jednotlivé perly, tak se tomu říká jev diamantového prstenu, který je typicky vidět těsně před totalitou. Série snímků nahoře zachytila Bailyho perly v době nedávného úplného zatmění slunce viditelného z Novosibirsku v Rusku. Pokud zarolujete doprava, tak uvidíte celou sérii. Na konci totality, kdy se Slunce zase vynoří zpoza Měsíce mohou být Baileyho perly opět viditelné, nyní ale na jiné straně Měsíce.

Štítky: Total solar eclipse, Baily's Beads, 2008


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »