Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bailyho perly při úplném zatmění Slunce

Uznání a copyright: Leonid Durman

Těsně předtím, než Slunce zhasne se děje něco podivného. Jak se Měsíc pohybuje, aby při úplném zatmění Slunce zcela zakryl, tak kolem okraje Měsíce najednou zazáří perly jasného slunečního světla. Tento jev je znám jako Bailyho perly po Francisu Bailym, který si tohoto jevu v roce 1836 povšimnul. Ačkoliv počet a jasnosti Bailyho perel bývaly nepředvídatelné, tak dnes je Měsíc dobře zmapován, takže se základní charakteristiky Bailyho perel dají očekávat. Pokud dominují jednotlivé perly, tak se tomu říká jev diamantového prstenu, který je typicky vidět těsně před totalitou. Série snímků nahoře zachytila Bailyho perly v době nedávného úplného zatmění slunce viditelného z Novosibirsku v Rusku. Pokud zarolujete doprava, tak uvidíte celou sérii. Na konci totality, kdy se Slunce zase vynoří zpoza Měsíce mohou být Baileyho perly opět viditelné, nyní ale na jiné straně Měsíce.

Štítky: Total solar eclipse, Baily's Beads, 2008


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »