Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bailyho perly při úplném zatmění Slunce

Uznání a copyright: Leonid Durman

Těsně předtím, než Slunce zhasne se děje něco podivného. Jak se Měsíc pohybuje, aby při úplném zatmění Slunce zcela zakryl, tak kolem okraje Měsíce najednou zazáří perly jasného slunečního světla. Tento jev je znám jako Bailyho perly po Francisu Bailym, který si tohoto jevu v roce 1836 povšimnul. Ačkoliv počet a jasnosti Bailyho perel bývaly nepředvídatelné, tak dnes je Měsíc dobře zmapován, takže se základní charakteristiky Bailyho perel dají očekávat. Pokud dominují jednotlivé perly, tak se tomu říká jev diamantového prstenu, který je typicky vidět těsně před totalitou. Série snímků nahoře zachytila Bailyho perly v době nedávného úplného zatmění slunce viditelného z Novosibirsku v Rusku. Pokud zarolujete doprava, tak uvidíte celou sérii. Na konci totality, kdy se Slunce zase vynoří zpoza Měsíce mohou být Baileyho perly opět viditelné, nyní ale na jiné straně Měsíce.

Štítky: Total solar eclipse, Baily's Beads, 2008


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »