Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Povrch Io: Probíhá rekonstrukce

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Je to stejné jako v centru vašeho oblíbeného města, na cestě kudy jezdíte do práce, nebo u kteréhokoliv webu ... Povrch Io je trvale ve stavu "probíhá rekonstrukce" - under construction. Tento Jupiterův měsíc drží primát nejvíce vulkanicky aktivního tělesa sluneční soustavy, jeho bizardní povrch se lávovými toky trvale utváří a znovu a znovu. Tento kompozitní obraz Io s vysokým rozlišením vznikl na základě údajů ze sondy Galileo z roku 1996 a je vycentrován na stranu, která vždycky míří pryč od Jupiteru. Obraz byl zpracován, aby vynikl jas a barevné variace povrchu a ukazuje útvary o rozměru pouhých 1.5 míle. Pozoruhodná absence impaktních kráterů naznačuje, že celý povrch mnohem rychleji pokrývají nové vulkanické depozity, než krátery. Co tento vulkanismus pohání? Nejpravděpodobnějším zdrojem energie jsou Jupiterem a dalšími galileovskými měsíci způsobované proměnlivé gravitační slapy jak Io kolem plynného obra obíhá. Zahřívání vnitřku Io slapy generuje sirnou vulkanickou aktivitu.

Štítky: Měsíc, Io, Jupiter


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »