Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Erupce Tungurahua

Uznání a copyright: Patrick Taschler

Minulý rok došlo ke spektakulární erupci sopky Tungurahua. Roztavená hornina na snímku nahoře je tak žhavá, že jak stéká po úbočích 5000 metrů vysoké sopky Tungurahua, tak viditelně září a mezitím je vlevo vidět, jak vyvrhuje mračno tmavého popela. Kolem lávou osvětleného vrcholku plynou cáry bílých mraků a v dálce svítí na obloze hvězdy. Snímek nahoře pořídil v minulém roce dobrodružný fotograf, kolem kterého padal sopečný popel. Sopka Tungurahua se nachází v Ekvádoru a po posledních 1300 let se zhruba každých 90 stává aktivní. Vulkán Tungurahua začal tento rok zase soptit a v nižší úrovni erupcí pokračuje dodnes.

Štítky: Sopka, Země, Tungurahua


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »