Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Erupce Tungurahua

Uznání a copyright: Patrick Taschler

Minulý rok došlo ke spektakulární erupci sopky Tungurahua. Roztavená hornina na snímku nahoře je tak žhavá, že jak stéká po úbočích 5000 metrů vysoké sopky Tungurahua, tak viditelně září a mezitím je vlevo vidět, jak vyvrhuje mračno tmavého popela. Kolem lávou osvětleného vrcholku plynou cáry bílých mraků a v dálce svítí na obloze hvězdy. Snímek nahoře pořídil v minulém roce dobrodružný fotograf, kolem kterého padal sopečný popel. Sopka Tungurahua se nachází v Ekvádoru a po posledních 1300 let se zhruba každých 90 stává aktivní. Vulkán Tungurahua začal tento rok zase soptit a v nižší úrovni erupcí pokračuje dodnes.

Štítky: Sopka, Země, Tungurahua


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »