Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uvnitř kráteru Victoria na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Vozítko NASA Opportunity je nyní uvnitř kráteru Victoria na Marsu. Minulý týden vjel tento robot asi 20 metrů do největšího kráteru se kterým se kdy jakékoliv marťanské vozítko setkalo, do kráteru u kterého vozítko Opportunity vyčkávalo měsíce. Jezdící průzkumník se nyní nachází ve výklenku Kachní zátoky (Duck Bay alcove) a dívá se přes vnitřní stěnu kráteru zvanou mys svatého Vincence (Cape St. Vincent). Širokoúhlý pohled nahoře pochází z kamery Opportunity pro určování nebezpečí. V několika příštích týdnech má Opportunity zkoumat tento výmluvný cizí kout a pátrat po stopách dávné minulosti Marsu ještě před obrovským impaktem, který kráter Victoria vytvořil.

Štítky: Mars, McCandless, Untethered, Victoriaspace walk


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac, Merkúr a Venuša

Mesiac, Merkúr a Venuša na oblačnej oblohe. Nikon D5100 NIKKOR-P Auto 1:2.8 f=180mm ISO 100, 2 sec, f4

Další informace »