Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta do kráteru na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA; Acknowledgement: Eduardo Tesheiner

Co je uvnitř kráteru Victoria? Nyní, když se prach z regionálních marťanských prachových bouří, který znehybnil marťanská vozítka, už usadil, tak se vyjasnily i jejich úkoly. Vozítko Opportunity přijelo minulý měsíc ke kráteru Victoria a dostalo úkol do něj vstoupit, ale pak se nečekaně rozpoutaly prachové bouře. Snímek nahoře pořídilo vozítko Opportunity, které sedí na svahu, po kterém se dá možná traverzovat do 750 m impaktního útvaru, minulý týden. Kráter Victoria je největším kráterem, se kterým se obě marťanská vozítka při svých výzkumech setkala. Stěny kráteru by mohly obsahovat údaje o marťanském povrchu před ohromným impaktem, který kráter Victoria vytvořil.

Štítky: Mars, Opportunity, Victoria Crater


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »