Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta do kráteru na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA; Acknowledgement: Eduardo Tesheiner

Co je uvnitř kráteru Victoria? Nyní, když se prach z regionálních marťanských prachových bouří, který znehybnil marťanská vozítka, už usadil, tak se vyjasnily i jejich úkoly. Vozítko Opportunity přijelo minulý měsíc ke kráteru Victoria a dostalo úkol do něj vstoupit, ale pak se nečekaně rozpoutaly prachové bouře. Snímek nahoře pořídilo vozítko Opportunity, které sedí na svahu, po kterém se dá možná traverzovat do 750 m impaktního útvaru, minulý týden. Kráter Victoria je největším kráterem, se kterým se obě marťanská vozítka při svých výzkumech setkala. Stěny kráteru by mohly obsahovat údaje o marťanském povrchu před ohromným impaktem, který kráter Victoria vytvořil.

Štítky: Mars, Opportunity, Victoria Crater


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »