Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mračna Rho Ophiuchi

Uznání: Adam Block, KPNO Visitor Program, NOAO, AURA, NSF

Spousta nádherných barev mračen Rho Ophiuchi [ofijuki] zvýrazňuje spousty procesů, ke kterým tam dochází. Modré oblasti září především odraženým světlem. Modré světlo Rho Ophiuchi i okolních hvězd se od této části mlhoviny odráží efektivněji, než světlo červené. Ze stejného důvodu se během dne zdá pozemská obloha modrá. Červené a žluté oblasti září především díky emisi atomárních a molekulárních plynů mlhoviny. Světlo z blízkých okolních modrých hvězd, které má více energie než to z jasného Antaresa, odtrhuje z plynu elektrony a ten potom po rekombinaci září. Tmavé oblasti jsou způsobeny prachovými zrny, které vznikly v mladých hvězdných atmosférách a světlo emitované za nimi účinně odstiňují. Mračna hvězdy Rho Ophiuchi, která jsou daleko před kulovou hvězdokupou M4 viditelnou nahoře v dolním levém rohu, jsou ještě barevnější, než jak je může člověk uvidět, mračna totiž emitují světlo v každém vlnovém pásmu, od rádiových vln až po gama záření.

Štítky: Antares, Rho Ophiuchi, Star clouds


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »