Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mračna Rho Ophiuchi

Uznání: Adam Block, KPNO Visitor Program, NOAO, AURA, NSF

Spousta nádherných barev mračen Rho Ophiuchi [ofijuki] zvýrazňuje spousty procesů, ke kterým tam dochází. Modré oblasti září především odraženým světlem. Modré světlo Rho Ophiuchi i okolních hvězd se od této části mlhoviny odráží efektivněji, než světlo červené. Ze stejného důvodu se během dne zdá pozemská obloha modrá. Červené a žluté oblasti září především díky emisi atomárních a molekulárních plynů mlhoviny. Světlo z blízkých okolních modrých hvězd, které má více energie než to z jasného Antaresa, odtrhuje z plynu elektrony a ten potom po rekombinaci září. Tmavé oblasti jsou způsobeny prachovými zrny, které vznikly v mladých hvězdných atmosférách a světlo emitované za nimi účinně odstiňují. Mračna hvězdy Rho Ophiuchi, která jsou daleko před kulovou hvězdokupou M4 viditelnou nahoře v dolním levém rohu, jsou ještě barevnější, než jak je může člověk uvidět, mračna totiž emitují světlo v každém vlnovém pásmu, od rádiových vln až po gama záření.

Štítky: Antares, Rho Ophiuchi, Star clouds


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »