Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mračna Rho Ophiuchi

Uznání: Adam Block, KPNO Visitor Program, NOAO, AURA, NSF

Spousta nádherných barev mračen Rho Ophiuchi [ofijuki] zvýrazňuje spousty procesů, ke kterým tam dochází. Modré oblasti září především odraženým světlem. Modré světlo Rho Ophiuchi i okolních hvězd se od této části mlhoviny odráží efektivněji, než světlo červené. Ze stejného důvodu se během dne zdá pozemská obloha modrá. Červené a žluté oblasti září především díky emisi atomárních a molekulárních plynů mlhoviny. Světlo z blízkých okolních modrých hvězd, které má více energie než to z jasného Antaresa, odtrhuje z plynu elektrony a ten potom po rekombinaci září. Tmavé oblasti jsou způsobeny prachovými zrny, které vznikly v mladých hvězdných atmosférách a světlo emitované za nimi účinně odstiňují. Mračna hvězdy Rho Ophiuchi, která jsou daleko před kulovou hvězdokupou M4 viditelnou nahoře v dolním levém rohu, jsou ještě barevnější, než jak je může člověk uvidět, mračna totiž emitují světlo v každém vlnovém pásmu, od rádiových vln až po gama záření.

Štítky: Antares, Rho Ophiuchi, Star clouds


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »