Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Victoria na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Zarolujte doprava a uvidíte největší vozítkem dosud navštívený kráter na Marsu. Dosažení rozsáhlého kráteru Victoria bylo cílem vozítka Opportunity na Marsu po 21 měsíců. Vozítko Opportunity dojelo ke kráteru Victoria minulý týden a opatrně zkoumá proláklinu o velikosti stadiónu. Doufá se, že kráter Victoria ukáže hluboko navršené vrstvy odkryté původním impaktem a tudíž i nová vodítka ke starodávné historii povrchu Marsu. V dálce je na mozaice nahoře vidět vzdálený okraj kráteru Victoria, který se nachází asi 800 metrů daleko a zvedá se asi 70 metrů nade dnem kráteru. Výklenek vpředu byl nazván Duck Bay. Průměr kráteru Victoria je asi pět krát větší, než průměr kráteru Endurance, se kterým vozítko Opportunity strávilo šest měsíců výzkumu. Pokud se najde bezpečná cesta, tak se Opportunity možná pokusí do kráteru Victoria vstoupit.

Štítky: Mars, Vozítko, Victoria Crater


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »