Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Victoria na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Zarolujte doprava a uvidíte největší vozítkem dosud navštívený kráter na Marsu. Dosažení rozsáhlého kráteru Victoria bylo cílem vozítka Opportunity na Marsu po 21 měsíců. Vozítko Opportunity dojelo ke kráteru Victoria minulý týden a opatrně zkoumá proláklinu o velikosti stadiónu. Doufá se, že kráter Victoria ukáže hluboko navršené vrstvy odkryté původním impaktem a tudíž i nová vodítka ke starodávné historii povrchu Marsu. V dálce je na mozaice nahoře vidět vzdálený okraj kráteru Victoria, který se nachází asi 800 metrů daleko a zvedá se asi 70 metrů nade dnem kráteru. Výklenek vpředu byl nazván Duck Bay. Průměr kráteru Victoria je asi pět krát větší, než průměr kráteru Endurance, se kterým vozítko Opportunity strávilo šest měsíců výzkumu. Pokud se najde bezpečná cesta, tak se Opportunity možná pokusí do kráteru Victoria vstoupit.

Štítky: Mars, Vozítko, Victoria Crater


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »