Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlo z mlhoviny Srdce

Uznání a copyright: Matt Russell

Co pohání mlhovinu Srdce? Velká emisní mlhovina zvaná IC 1805 vypadá jako lidské srdce. Mlhovina jasně září červeným světlem, které emituje nejrozšířenější prvek: vodík. Červenou záři i větší tvar způsobuje malá skupina hvězd u středu mlhoviny. Podrobný snímek zabírá asi 30 světelných let a mnoho z těch hvězd je vidět nahoře . Tato otevřená hvězdokupa obsahuje několik jasných hvězd téměř 50 krát hmotnějších než naše Slunce, mnoho slabých hvězd o zlomkové hmotnosti Slunce a vzdalující se mikrokvasar, který byl vyvržen před milióny let. Mlhovina Srdce se nachází ve vzdálenosti 7500 světelných let v souhvězdí Kasiopea (Cassiopeia).

Štítky: Emisní mlhovina, IC 1805, Heart nebula


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Denný tranzit ISS

Prelet ISS popred Mesiac.

Další informace »