Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa SWAN se zjasňuje

Uznání a copyright: Michael Jäger & Gerald Rhemann

Nově objevená kometa se už zjasnila natolik, že ji lze tento týden uvidět i triedrem. Malebná kometa se stává oblíbeným cílem fotografů na severní obloze. Kometa SWAN na snímku nahoře z minulého týdne vykazuje jasnou modrozelenou komu a pozoruhodný ohon. Kometa C/2006 M4 (SWAN) byla objevena v červnu na veřejně dostupných snímcích z přístroje SWAN (Solar Wind Anisotropies) na kosmické sondě NASA a ESA - SOHO, která obíhá Slunce. Kometa SWAN se blíží šesté magnitudě a v několika příštích dnech bude na severovýchodě před úsvitem, ne zas tak daleko od Velkého vozu, viditelná triedrem. Očekává se, že kometa dosáhne tento týden vrcholu jasnosti. Kometa SWAN se před dvěma dny přiblížila na nejmenší vzdálenost ke Slunci a koncem měsíce se nejvíce přiblíží k Zemi. Dráha komety SWAN je neobvyklá, hyperbolická, což znamená, že nejspíše odletí do mezihvězdného prostoru a nikdy se nevrátí.

Štítky: Comet Swan, Brightens, Binoculars


47. vesmírný týden 2025

47. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 11. do 23. 11. 2025. Měsíc bude v novu, ráno se potká s Venuší. Saturn je dobře vidět večer, stejně tak můžeme hledat i Neptun a Uran. Později v noci se přidává Jupiter. Viditelnost Venuše ráno je již velmi špatná. Aktivita Slunce se po období vysoké aktivity opět snížila, ale může se v týdnu zvýšit, až se natočí nová aktivní oblast z odvrácené strany. Na obloze můžeme vidět čtyři jasnější komety včetně mezihvězdné 3I/ATLAS. Nastává slabé maximum meteorického roje Leonid. Blue Origin si připsala první přistání orbitální rakety New Glenn a vynesení sond EscaPADE k Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2025 A6 (Lemmon)

Fotografováno na mořském pobřeží ve městě Santa Maria na ostrově Sal na Kapverdách před 19. hodinou místního času. Nízko u obzoru bylo silné kouřmo, po obloze neustále přecházela potrhaná nízká oblačnost a vál silný vítr směrem k moři. Měřítko snímku je 10.5" na pixel.

Další informace »