Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skrytá galaxie IC 342

Uznání a copyright: Robert Gendler

IC 342 se co do velikosti podobá jiným velkým, jasným spirálním galaxiím a nachází se zhruba 7 miliónů světelných let daleko v severním souhvězdí Žirafy (Camelopardalis). Rozlehlý vesmírný ostrov IC 342 by byl sice výraznou galaxií na naší noční obloze, ale je téměř ukrytý za závojem hvězd, plynových a prachových mračen v rovině naší Mléčné dráhy. Přestože světlo IC 342 kosmická mračna velice zeslabují, tak tento pozoruhodně ostrý teleskopický snímek stopuje vlastní zakrývající prach této galaxie, modré hvězdokupy a zářící růžové hvězdotvorné oblasti podél spirálních ramen, které se odvíjejí daleko od jádra galaxie. IC 342 možná nedávno prošla poryvem vznikání hvězd a je dostatečně blízko, aby mohla mít gravitační vliv na vývoj místní skupiny galaxií a Mléčnou dráhu.

Štítky: Mléčná dráha, Spirální galaxie, Ic342


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »