Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skrytá galaxie IC 342

Uznání a copyright: Robert Gendler

IC 342 se co do velikosti podobá jiným velkým, jasným spirálním galaxiím a nachází se zhruba 7 miliónů světelných let daleko v severním souhvězdí Žirafy (Camelopardalis). Rozlehlý vesmírný ostrov IC 342 by byl sice výraznou galaxií na naší noční obloze, ale je téměř ukrytý za závojem hvězd, plynových a prachových mračen v rovině naší Mléčné dráhy. Přestože světlo IC 342 kosmická mračna velice zeslabují, tak tento pozoruhodně ostrý teleskopický snímek stopuje vlastní zakrývající prach této galaxie, modré hvězdokupy a zářící růžové hvězdotvorné oblasti podél spirálních ramen, které se odvíjejí daleko od jádra galaxie. IC 342 možná nedávno prošla poryvem vznikání hvězd a je dostatečně blízko, aby mohla mít gravitační vliv na vývoj místní skupiny galaxií a Mléčnou dráhu.

Štítky: Mléčná dráha, Spirální galaxie, Ic342


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »