Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Snění o hvězdokupě

Uznání a copyright: Jose Suro

Tato dvojitá otevřená, neboli galaktická hvězdokupa je vzdálená asi 7000 světelných let v souhvězdí Perseus, je viditelná i neozbrojeným okem a byla zanesena do katalogu již v roce 130 před Kristem řeckým astronomem Hipparchem. Obě hvězdokupy jsou nyní známé jako h a chi Persei (NGC 869/884), kupy samotné od sebe dělí několik set světelných let a obsahují hvězdy mnohem mladší a teplejší jak Slunce. Ale co kdyby tato slavná dvojitá hvězdokupa byla blíž, řekněme jen ve vzdálenosti 700 světelných let od naší sluneční soustavy a zaplňovala naši oblohu hvězdami? Takto si to představuje astrofotograf Jose Suro na tomto skoro snovém kompozitním obrázku páru kup za jasné, bezměsíční tmavé noční oblohy a vlahého večera u klidné vody, s popředím ozařovaným světlem hvězd. Podotýká, že i když se sluneční soustava nenachází v sousedství takových na hvězdy bohatých kup, tak tmavá noční obloha a teplé večery planetě Zemi mohou být i tak inspirativní.

Štítky: Hvězdokupa, Galaktická kupa, Double cluster, Ngc869, Ngc884, H and chi persei


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »