Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podvojná černá díra v 3C 75

Uznání: X-Ray: NASA / CXC / D.Hudson, T.Reiprich et al. (AIfA);
Radio: NRAO / VLA/ NRL

Dva jasné zdroje ve středu tohoto kompozitního rentgenového (modrá) a rádiového (růžová) obrázku jsou vzájemně se obíhající superhmotné černé díry, které pohánějí obrovský rádiový zdroj 3C 75. Superhmotné černé díry od sebe dělí 25 000 světelných let a jsou obklopeny rentgenově zářícím plynem o mnohamiliónových teplotách a výtrysky relativistických částic. Nacházejí se v jádrech dvou splývajících galaxií v kupě galaxií Abell 400 asi 300 miliónů světelných let daleko. Astronomové vyvozují závěr, že tyto superhmotné černé díry jsou k sobě vázány gravitací v podvojné soustavě, protože výtrysky vypadají jako vláčené, nejspíše svým vlastním pohybem jak uhání horkým plynem kupy rychlostí 1200 kilometrů za sekundu. Taková skvostná kosmická splynutí by měla být v prostředí hustých galaktickcý kup ve vzdáleném vesmíru běžná. Předpokládá se, že oba splývající objekty budou ve svých konečných stádiích intenzivními zdroji gravitačních vln.

Štítky: Rádio, Rentgenový, Černá díra, Kupa galaxií, 3c75, Ngc1128


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »