Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podvojná černá díra v 3C 75

Uznání: X-Ray: NASA / CXC / D.Hudson, T.Reiprich et al. (AIfA);
Radio: NRAO / VLA/ NRL

Dva jasné zdroje ve středu tohoto kompozitního rentgenového (modrá) a rádiového (růžová) obrázku jsou vzájemně se obíhající superhmotné černé díry, které pohánějí obrovský rádiový zdroj 3C 75. Superhmotné černé díry od sebe dělí 25 000 světelných let a jsou obklopeny rentgenově zářícím plynem o mnohamiliónových teplotách a výtrysky relativistických částic. Nacházejí se v jádrech dvou splývajících galaxií v kupě galaxií Abell 400 asi 300 miliónů světelných let daleko. Astronomové vyvozují závěr, že tyto superhmotné černé díry jsou k sobě vázány gravitací v podvojné soustavě, protože výtrysky vypadají jako vláčené, nejspíše svým vlastním pohybem jak uhání horkým plynem kupy rychlostí 1200 kilometrů za sekundu. Taková skvostná kosmická splynutí by měla být v prostředí hustých galaktickcý kup ve vzdáleném vesmíru běžná. Předpokládá se, že oba splývající objekty budou ve svých konečných stádiích intenzivními zdroji gravitačních vln.

Štítky: Rádio, Rentgenový, Černá díra, Kupa galaxií, 3c75, Ngc1128


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »