Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zaprášená NGC 1333

Uznání: Visible Image (w/rollover) - Steve Cannistra (StarryWonders)
Infrared Image - R. A. Gutermuth (Harvard-Smithsonian CfA) et al. JPL-Caltech, NASA

NGC 1333 je ve viditelném světle vidět jako reflekční mlhovina, ve které dominují modré odstíny charakteristické pro světlo hvězd odrážené od prachu. Ale na delších vlnových délkách září samotný mezihvězdný prach. Při pohybu kurzoru přes obrázek se objeví také odpovídající pohled ve viditelném světle a infračervený snímek této oblasti ve falešných barvách ze Spitzerova kosmického dalekohledu. Pronikavý infračervený pohled odkrývá mladistvé hvězdy, které jsou jinak zahaleny prachovými mračny, ze kterých vznikly. Jsou vidět také zelené čáry a skvrny, které se vyskytují po celé oblasti. Tyto struktury sledují záři z kosmických výtrysků ze vznikajících mladých hvězdných objektů a hrouží se do studeného materiálu mračna. Chaotické prostředí nejvíce připomíná to, ze kterého před 4,5 miliardami let vzniklo naše vlastní Slunce. NGC 1333 je ve vzdálenosti 1000 světelných let v souhvězdí Perseus.

Štítky: Infračervený, Reflekční mlhovina, Star-forming region, Ngc 1333, Mouse over


25. vesmírný týden 2019

25. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 17. 6. do 23. 6. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastanou jeho pěkné konjunkce s planetami. Večer jsou velmi nízko, ale úhlově blízko sobě Mars a Merkur. Jupiter je vidět celou noc, Saturn téměř taky, ale je velmi nízko ve Střelci. Aktivita Slunce je nízká. Pozorovatelé soumrakové oblohy již v některých dnech zaznamenali výskyt nočních svítících oblak. Mise Falconu s družicemi Radarsat byla úspěšná. V týdnu očekáváme start rakety Ariane 5 s telekomunikačními družicemi a Proton-M s rentgenovou družicí Spektr-RG. Před 220 lety se narodil W. Lassel, objevitel Neptunova měsíce Triton a před 10 lety startovala k Měsíci sonda LRO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC z Věchnova

Začátek pozorování NLC ve 22:38 SELČ

Další informace »