Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zaprášená NGC 1333

Uznání: Visible Image (w/rollover) - Steve Cannistra (StarryWonders)
Infrared Image - R. A. Gutermuth (Harvard-Smithsonian CfA) et al. JPL-Caltech, NASA

NGC 1333 je ve viditelném světle vidět jako reflekční mlhovina, ve které dominují modré odstíny charakteristické pro světlo hvězd odrážené od prachu. Ale na delších vlnových délkách září samotný mezihvězdný prach. Při pohybu kurzoru přes obrázek se objeví také odpovídající pohled ve viditelném světle a infračervený snímek této oblasti ve falešných barvách ze Spitzerova kosmického dalekohledu. Pronikavý infračervený pohled odkrývá mladistvé hvězdy, které jsou jinak zahaleny prachovými mračny, ze kterých vznikly. Jsou vidět také zelené čáry a skvrny, které se vyskytují po celé oblasti. Tyto struktury sledují záři z kosmických výtrysků ze vznikajících mladých hvězdných objektů a hrouží se do studeného materiálu mračna. Chaotické prostředí nejvíce připomíná to, ze kterého před 4,5 miliardami let vzniklo naše vlastní Slunce. NGC 1333 je ve vzdálenosti 1000 světelných let v souhvězdí Perseus.

Štítky: Infračervený, Reflekční mlhovina, Star-forming region, Ngc 1333, Mouse over


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »