Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zaprášená NGC 1333

Uznání: Visible Image (w/rollover) - Steve Cannistra (StarryWonders)
Infrared Image - R. A. Gutermuth (Harvard-Smithsonian CfA) et al. JPL-Caltech, NASA

NGC 1333 je ve viditelném světle vidět jako reflekční mlhovina, ve které dominují modré odstíny charakteristické pro světlo hvězd odrážené od prachu. Ale na delších vlnových délkách září samotný mezihvězdný prach. Při pohybu kurzoru přes obrázek se objeví také odpovídající pohled ve viditelném světle a infračervený snímek této oblasti ve falešných barvách ze Spitzerova kosmického dalekohledu. Pronikavý infračervený pohled odkrývá mladistvé hvězdy, které jsou jinak zahaleny prachovými mračny, ze kterých vznikly. Jsou vidět také zelené čáry a skvrny, které se vyskytují po celé oblasti. Tyto struktury sledují záři z kosmických výtrysků ze vznikajících mladých hvězdných objektů a hrouží se do studeného materiálu mračna. Chaotické prostředí nejvíce připomíná to, ze kterého před 4,5 miliardami let vzniklo naše vlastní Slunce. NGC 1333 je ve vzdálenosti 1000 světelných let v souhvězdí Perseus.

Štítky: Infračervený, Reflekční mlhovina, Star-forming region, Ngc 1333, Mouse over


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »