Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Celooblohová mapa COBE

Uznání: COBE Project, DMR, NASA

Tato historická celooblohová mapa je založena na údajích z prvních dvou let z družice COBE (COsmic Background Explorer) vypuštěné v listopadu 1989. Mapa ukazuje malé teplotní variace (červená je teplejší) vtisknuté strukturou ranného Vesmíru do mikrovlnného záření pozadí (CMB - Cosmic Microwave Background). Podrobné měření CMB a další výsledky z COBE zahájily věk přesné kosmologie a exaktně potvrzených předpovědí teorie Velkého třesku. John C. Mather (NASA, Goddard Space Flight Center) a George F. Smoot (UC Berkeley), kteří hráli vedoucí roli v projektu COBE obdrželi Nobelovu cenu za fyziku 2006.

Štítky: COBE, Kosmologie, Microwave, Nobel prize


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »