Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Celooblohová mapa COBE

Uznání: COBE Project, DMR, NASA

Tato historická celooblohová mapa je založena na údajích z prvních dvou let z družice COBE (COsmic Background Explorer) vypuštěné v listopadu 1989. Mapa ukazuje malé teplotní variace (červená je teplejší) vtisknuté strukturou ranného Vesmíru do mikrovlnného záření pozadí (CMB - Cosmic Microwave Background). Podrobné měření CMB a další výsledky z COBE zahájily věk přesné kosmologie a exaktně potvrzených předpovědí teorie Velkého třesku. John C. Mather (NASA, Goddard Space Flight Center) a George F. Smoot (UC Berkeley), kteří hráli vedoucí roli v projektu COBE obdrželi Nobelovu cenu za fyziku 2006.

Štítky: COBE, Kosmologie, Microwave, Nobel prize


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »