Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Celooblohová mapa COBE

Uznání: COBE Project, DMR, NASA

Tato historická celooblohová mapa je založena na údajích z prvních dvou let z družice COBE (COsmic Background Explorer) vypuštěné v listopadu 1989. Mapa ukazuje malé teplotní variace (červená je teplejší) vtisknuté strukturou ranného Vesmíru do mikrovlnného záření pozadí (CMB - Cosmic Microwave Background). Podrobné měření CMB a další výsledky z COBE zahájily věk přesné kosmologie a exaktně potvrzených předpovědí teorie Velkého třesku. John C. Mather (NASA, Goddard Space Flight Center) a George F. Smoot (UC Berkeley), kteří hráli vedoucí roli v projektu COBE obdrželi Nobelovu cenu za fyziku 2006.

Štítky: COBE, Kosmologie, Microwave, Nobel prize


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »