Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Celooblohová mapa COBE

Uznání: COBE Project, DMR, NASA

Tato historická celooblohová mapa je založena na údajích z prvních dvou let z družice COBE (COsmic Background Explorer) vypuštěné v listopadu 1989. Mapa ukazuje malé teplotní variace (červená je teplejší) vtisknuté strukturou ranného Vesmíru do mikrovlnného záření pozadí (CMB - Cosmic Microwave Background). Podrobné měření CMB a další výsledky z COBE zahájily věk přesné kosmologie a exaktně potvrzených předpovědí teorie Velkého třesku. John C. Mather (NASA, Goddard Space Flight Center) a George F. Smoot (UC Berkeley), kteří hráli vedoucí roli v projektu COBE obdrželi Nobelovu cenu za fyziku 2006.

Štítky: COBE, Kosmologie, Microwave, Nobel prize


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »