Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmické tornádo HH 49/50

Uznání: J. Bally (Univ. of Colo.) et al., JPL-Caltech, NASA

Toto několik světelných let kosmické tornádo je ve skutečnosti silný výtrysk katalogizovaný jako HH (Herbig-Haro) 49/50, který tryská odshora na obrázku ze Spitzerova kosmického dalekohledu. Přestože je o takových energetických výtryscích dobře známo, že jsou spojeny se vznikem mladých hvězd, tak přesná příčina spirálovitých struktur je v tomto případě stále záhadou. Embryonická hvězda zodpovědná za výtrysk o rychlosti 100 km/s se nachází nad obrázkem, zatímco jasná hvězda, která je vidět u špičky výtrysku se tam může promítat jen náhodou. Na infračerveném snímku ve falešných barvách tornádo září světlem generovaným při zahřívání okolních prachových mračen výtryskem. Barevné kódování vykazuje trend od červených k modrým odstínům na špičce tornáda, což ukazuje na systematický vzrůst emise na krátkých vlnových délkách. Předpokládá se, že tento trend ukazuje na vzrůst molekulární excitace v místě, kde hlava výtrysku naráží do mezihvězdného plynu. HH49/50 je ve vzdálenosti asi 450 světelných let v molekulárním mračnu Chameleon I.

Štítky: Star-formation, Molekulární mračno, Výtrysk, Herbig haro, Young star


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko

Další informace »