Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmické tornádo HH 49/50

Uznání: J. Bally (Univ. of Colo.) et al., JPL-Caltech, NASA

Toto několik světelných let kosmické tornádo je ve skutečnosti silný výtrysk katalogizovaný jako HH (Herbig-Haro) 49/50, který tryská odshora na obrázku ze Spitzerova kosmického dalekohledu. Přestože je o takových energetických výtryscích dobře známo, že jsou spojeny se vznikem mladých hvězd, tak přesná příčina spirálovitých struktur je v tomto případě stále záhadou. Embryonická hvězda zodpovědná za výtrysk o rychlosti 100 km/s se nachází nad obrázkem, zatímco jasná hvězda, která je vidět u špičky výtrysku se tam může promítat jen náhodou. Na infračerveném snímku ve falešných barvách tornádo září světlem generovaným při zahřívání okolních prachových mračen výtryskem. Barevné kódování vykazuje trend od červených k modrým odstínům na špičce tornáda, což ukazuje na systematický vzrůst emise na krátkých vlnových délkách. Předpokládá se, že tento trend ukazuje na vzrůst molekulární excitace v místě, kde hlava výtrysku naráží do mezihvězdného plynu. HH49/50 je ve vzdálenosti asi 450 světelných let v molekulárním mračnu Chameleon I.

Štítky: Star-formation, Molekulární mračno, Výtrysk, Herbig haro, Young star


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC nad Baltem

Jasné noční svítící oblaka nad Baltem z nejsevernější Polska

Další informace »