Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha v Chameleonu

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT Antu, ESO

Tato fotogenická skupina mlhovin se nachází v Chameleonu, což je souhvězdí viditelné především na obloze jižně od rovníku Země. Mezi zde viditelné nebeské objekty patří modré reflekční mlhoviny, které jsou zvýrazněné řídkým prachem kolem jasných hvězd ve středu snímku nahoře. Tmavé molekulární mraky prokávané hustým prachem nahoře a vpravo dole zakrývají světlo hvězd pozadí. Rodičovský molekulární mrak Chameleon I se nachází asi 450 světelných let od Země.

Štítky: Reflekční mlhovina, Chamaeleon


38. vesmírný týden 2024

38. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 9. do 22. 9. 2024. Měsíc je vidět celou noc a bude v úplňku. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno končí viditelnost planety Merkur. Aktivita Slunce je vysoká, došlo k velmi silným erupcím a není vyloučena jasnější polární záře. Čeká nás zajímavý zákryt hvězdy planetkou na dráze Jupiteru. Proběhla mise Polaris Dawn, soukromá mise na polární dráhu kolem Země, a navíc s výstupem do volného kosmu a nejvýše v historii. K ISS dorazila kosmická loď Sojuz MS-26 s tříčlennou dlouhodobou posádkou. Před 65 lety byla vypuštěna vědecká družice Vanguard 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

12.9.2024 Canon 60D, Samyang 16mm F2, 13sec., ISO800

Další informace »