Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prchavé zatmění

Uznání a copyright: Olivier Staiger

Měsíční zatmění lze spatřit velice snadno. Za příznivého počasí je viditelné pro každého na noční straně planety Země. Když Měsíc prolétá stínem Země, tak totalita trvá často až kolem hodiny. Zato sluneční zatmění je prchavější. Totalita může trvat jenom několik minut a to pouze pro ty šťastlivce, kteří stojí na dráze stínu Měsíce, když pádí povrchem Země. Fotograf Olivier Staiger byl při prstencovém zatmění slunce 29.dubna 1995 ve městě Macara, Ecuador pod zčásti zamračenou oblohou. Těsně před maximem prstencového zatmění zachytil dramatický okamžik, když poblíž slunce prolétal pták. Další sluneční zatmění 10. června bude také prstencové. Částečné fáze budou viditelné z východní Asie, Tichého oceánu a z většiny Severní Ameriky. Už dlouho jsou možné velice přesné předpovědi zatmění.

Štítky: Sluneční zatmění, Zatmění, Annular eclipse


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »