Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Portrét sluneční soustavy v dětství

Uznání: N. Grosso (MPE), et al., European Southern Observatory

U okraje tmavého mračna Rho Ophiuchi, hvězdotvorné oblasti vzdálené 500 světelných let od Země, byla objevena tato osamělá sluneční soustava ve svém dětství. Na tomto infračerveném snímku ve falešných barvách z dalekohledu Evropské jižní observatoře Antu leží z profilu zvětšený, tmavý prachový disk planetotvorného materiálu a přesně rozděluje dvě malé mlhoviny, které odrážejí světlo z ukryté, mladistvé centrální hvězdy. Cirkumstelární disk přezdívaný "Létající podšálek" má napříč asi 300 astronomických jednotek (1 aj - a.u. je rovna vzdálenosti Země - Slunce) nebo pětinásobek průměru dráhy Neptuna. Dvojitá reflekční mlhovina má zřetelně jiné barvy a to z důvodů, které zůstávají záhadou. Zato ale poměrně isolované okolí rodící se sluneční soustavy je šťastnou okolností. V prašném disku by se bez destruktivního vlivu záření a větrů z hmotných hvězd v okolí, které se obyčejně v mladých hvězdokupách najdou, mohly vyvinout planety.

Štítky: Prach, Sluneční soustava, Disk, Circumstellar


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »