Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ stínu

Uznání: J. Bonnell, D. Macomb, R. Canterna, WIRO

Na této scéně zachycené 13. ledna ze zasněžené hory Mt. Jelm, na níž je Wyoming Infrared Observatory, jsou spolu téměř celý úplněk a stín planety Země. Pro ranní ptáčata (a astronomy, kteří jdou pozdě do postele) je západ stínu na západní obloze každodenním úkazem, jehož jemná krása bývá často přehlížena ve prospěch daleko barevnějšího východního obzoru. Zapadající stín Země, který prochází hustou atmosférou, je na tomto snímku vidět jako tmavý modrý pás podél vzdáleného obzoru a nahoře je provázen narůžovělou září, neboli obloukem protisvítání. Nádherná barva oblouku, známého také jako Venušin pás, vzniká díky zpětnému rozptylu zčervenalého světla vycházejícího ze Slunce. Také světlo zapadajícího Měsíce je dlouhou cestou atmosférou zčervenalé.

Štítky: Úplněk, Belt of Venus, Antitwilight, Earth shadow


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »