Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ stínu

Uznání: J. Bonnell, D. Macomb, R. Canterna, WIRO

Na této scéně zachycené 13. ledna ze zasněžené hory Mt. Jelm, na níž je Wyoming Infrared Observatory, jsou spolu téměř celý úplněk a stín planety Země. Pro ranní ptáčata (a astronomy, kteří jdou pozdě do postele) je západ stínu na západní obloze každodenním úkazem, jehož jemná krása bývá často přehlížena ve prospěch daleko barevnějšího východního obzoru. Zapadající stín Země, který prochází hustou atmosférou, je na tomto snímku vidět jako tmavý modrý pás podél vzdáleného obzoru a nahoře je provázen narůžovělou září, neboli obloukem protisvítání. Nádherná barva oblouku, známého také jako Venušin pás, vzniká díky zpětnému rozptylu zčervenalého světla vycházejícího ze Slunce. Také světlo zapadajícího Měsíce je dlouhou cestou atmosférou zčervenalé.

Štítky: Úplněk, Belt of Venus, Antitwilight, Earth shadow


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »